Čeští kuřáci nakupují jinde, stát tak přichází o peníze

cigareta

Ačkoliv je kouření cigaret považováno za nezdravé, tak stále spousta Čechů kouří. Postupné zdražování cigaret mělo kuřáky přesvědčit o tom, aby přestali. V případě, že kuřáci mínili nadále pokračovat v kouření cigaret, tak z toho měl profitovat stát. Bohužel pro stát, stále více kuřáků jezdí nakupovat cigarety ve velkém k sousedům do Polska, kupují cigarety z nelegální výroby nebo přechází na zahřívaný tabák či elektronické cigarety.

Vyšší spotřební daň odrazuje

Důvodem odlivu peněz do státní kasy je jasný. Může za to vyšší spotřební daň. Nákupy v cizině nebo na černém trhu způsobují ztrátu v miliardách korun. Do České republiky také přestali jezdit Němci nebo Rakušani, vlivem zdražení.

Samotná daň se pravděpodobně bude ještě zvyšovat v rámci konsolidačního balíčku. Cílem návrhu v ozdravném balíčku je zavedení nového čtyřletého plánu na postupné zvyšování spotřební daně na tabákové výrobky o 10 procent v roce 2024, a poté o pět procent v dalších třech letech. Zahřívaný tabák se má přiblížit k cigaretám, což znamená každoroční zvyšování daní o 15 procent po dobu čtyř let. Ministerstvo navrhuje zavedení spotřební daně na náplně do e-cigaret a nikotinové sáčky. S tím ale nesouhlasí Piráti, kteří považují tento krok za špatný. Myslí si, že spousta kuřáků to svede z alternativního a méně škodlivého způsobu, zpátky na klasický tabák.

e-cigareta

Foto: Pixabay

Polsko – ráj

Češi tak vlivem zdražování jezdí kupovat cigarety ve velkém do sousedního Polska. Krabička cigaret je tam vyjde až o 50 Kč levněji. Rozdíl v ceně dělá výše spotřební daně, která je v Polsku až o třetinu nižší než v České republice. Dle odhadu, utratí Češi tento rok za cigarety zhruba šest miliard korun. Polská státní kasa na DPH tak získá okolo pěti miliard korun. Česká státní kasa naopak přijde až o osm miliard korun.

Nicméně změn se dočkají i samotní Poláci. Od příštího roku, až do roku 2026 zavádí plán navyšování sazeb ze všech tabákových výrobků, každoročně o 10 procent. Německo má ve srovnání s okolními zeměmi stále nejvyšší minimální sazbu spotřební daně z cigaret:

  • Německo: 177 eur/1 000 ks,
  • Rakousko: 158 eur/1 000 ks,
  • Česká republika: 144 eur/1 000 ks.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-polsko-i-vyroba-nacerno-tak-kuraci-unikaji-vysokym-danim-233793

Náhledové foto: Pixabay