Různé druhy kryptoměny

Popularita bitcoinu je taková, že většina lidí považuje bitcoin za jedinou kryptoměnu. Pravda je, že Bitcoin je největší kryptoměnou podle tržního omezení. Určitě to však není jediná kryptoměna. V tomto článku se seznámíme s dalšími velkými druhy kryptoměny.

Bitcoin

Ještě před rokem se obchodovaná hodnota Bitcoinu, vůbec první kryptoměny, pohybovala za méně než 1 000 USD. Dnes už je hodnota patnáctinásobná. Tržní limit bitcoinu je přes 200 miliard dolarů. Bitcoin byl vytvořen v roce 2009 anonymním programátorem s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Cílem vytvoření bitcoinu bylo umožnit transakci typu peer to peer. Technologie fungování bitcoinů je zcela decentralizovaná. Nemá žádný centralizovaný server ani není řízen jediným oprávněním. Tento přístup typu peer to peer je důvodem, proč se bitcoin stal tak slavným.

Ethereum

Ethereum je platforma s otevřeným zdrojovým kódem založená na technologii blockchain, která umožňuje komukoli využít výpočetní výkon z celé řady počítačů v síti blockchain. Na oplátku mohou majitelé počítačů získat token se jménem Ether. Ether je 2. největší kryptoměnou v současnosti. V současné době je tržní limit Etherea kolem 70 miliard dolarů. Hlavním cílem této kryptoměny je poskytnout decentralizovaným výpočetním prostředkům programátorům i jednotlivcům pro provozování jejich aplikací a softwaru.

Ripple

Ripple je vlastně platforma, která umožňuje okamžitý převod peněz kdekoli na světě. Tento protokol využívá token XRP, což je 3. největší kryptoměna. V současné době je tržní limit XRP kolem 50 miliard dolarů. S rostoucím používáním protokolu Ripple by se hodnota tokenu také zvýšila. Banky stále více přijímají protokol k okamžitému zahájení a uzavření globálních převodů.

Další druhy kryptoměn

Výše jmenované jsou nejznámější a největší kryptoměny současnosti. Existuje ale ještě několik dalších měn, jejichž popularita stále rapidně stoupá, například:

  • Bitcoin cash,
  • Litecoin,
  • IOTA,
  • Cardano,
  • a spousta dalších.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *