Nepleťte si pojmy: Pojištění není zajištění

Oba dva pojmy zní podobně. Při troše nepozornosti by mohlo dojít k jejich záměně. Využití zajištění při pojištění je ze smluvní perspektivy velmi důležité. I když to zní velmi podobně, v právním kontextu může jít o velmi odlišné významy. Jaký je mezi těmito dvěma pojmy tedy rozdíl? Zásadní rozdíly si vysvětlíme níže.

Pojištění

Pojistit znamená chránit před ztrátou nebo poškozením, obvykle nákupem pojištění. Pokud smlouva stanoví, že jednotlivec musí něco pojistit, smlouva stanoví, že jednotlivec musí koupit pojištění, aby zajistil tento majetek.

Zajištění

Zajištění je velmi podobné v tom, že to znamená zajistit nebo zaručit něco, i když konkrétní důraz na to prostřednictvím pojištění neexistuje. Pokud smlouva stanoví, že jednotlivec musí zajistit, není třeba kupovat pojištění, ale jednotlivec musí „udělat maximum pro to, aby věc zachoval v co nejlepším stavu“.

A jak je to s břemenem

Břemeno na každé této straně se velmi liší v závislosti na použitém slovu, stejně jako na jejich zákonné povinnosti. Ujistěte se, že ve vašich právních dokumentech je správně použito zajištění versus pojištění. Pokud tak neučiníte, může to mít za následek neočekávané a potenciálně významné náklady.

Zajištění úvěru

Existuje také termín zajištění úvěru. Co si pod ním představit? Definice zní: „veškerá opatření prováděná bankou s cílem zajistit řádné splácení úvěru včetně úroků“. Zjednodušeně řečeno jsou to veškerá pravidla, která musí klient splnit, aby mohl dostat úvěr. Banka tak chrání své zájmy – chce dostat zaplacenou půjčenou částku včetně úroků. To může jen klient, který je bonitní – může například poskytnou ručení další, třetí osoby, nebo nějaké věcné zajištění (ať už jde o movitost nebo nemovitost).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *