Rusko zastavilo Finsku plyn

plyn

Zemní plyn a jeho dodávky jsou jednou z mála ekonomicko-politických zbraní, kterými Rusko disponuje ve střetu se Západem, který stojí v probíhající ruské válce s Ukrajinou pevně na její straně. Jedná se však současně o zbraň, jejíž použití poškodí Rusko stejně jako toho, na koho mířila. Přesto se nyní Rusko rozhodlo svojí „plynovou zbraň“ použít. Finsko, kterému zastavilo dodávky, si z toho však mnoho nedělá.

Odveta za NATO?

Rusko přestalo plyn do Finska dodávat od soboty 21. května. Při hledání důvodů samozřejmě nelze nepomyslet na finskou přihlášku do NATO, která byla v týdnu ze strany severské země i Aliance oficiálně oznámena. Rusko hrozilo Finsku různými způsoby odvety, přerušení dodávek plynu je nepochybně akcí, která má vytvořit minimálně zdání odvety. Finsko nicméně není zemí, kterou by přerušení dodávek významně zasáhlo.

Již dříve sáhlo Rusko k přerušení dodávek do Polska a Bulharska, oficiálně proto, že země odmítly platbu za plyn v rublech. Každé takové zastavení dodávek má jistě sloužit i k připomenutí ruské moci, kterou má uchovanou v plynu, ve směru k největším evropským hráčům, především k Německu.

Stejně tak ale každý další případ zastavení dodávek zbavuje Rusko další možnosti své zbraně použít. Na ruských akcích lze tak spíše pozorovat jeho stále se tenčící možnosti. V tomto případě k tomu přispívá i fakt, že pro Finsko se nejedná o přílišný zásah jeho ekonomiky.

Finsko

Foto: Pixabay

Finské možnosti a estonská pomoc

Finsko sice odebírá z Ruska převážnou většinu plynu, který používá, protože ale plyn není pro finský energetický mix nijak zvlášť významný zdroj (činí asi 5 procent), finská ekonomika nebude nikterak výrazněji zasažena. To platí tím spíše, že Finsko má k dispozici pomoc Estonska.

Obě země si společně pronajmou plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn, díky kterému budou moci nahradit přerušené ruské dodávky. Terminál bude střídavě kotvit u estonských a finských břehů.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rusky-plyn-dodavky-finsko-gazprom.A220521_064851_eko-zahranicni_wass

https://oenergetice.cz/plynarenstvi/ruska-spolecnost-gazprom-prerusila-dodavky-plynu-do-finska

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.