Rusko působí svojí invazí velké problémy čínské Hedvábné stezce

vlak

Čínský projekt nové Hedvábné stezky propojující Čínu s Evropou, který si kladl za cíl posílit odbyt čínského zboží, významně trpí ruskou invazí na Ukrajinu. Železniční spojení, které mělo tvořit páteř této obchodní trasy, je nyní totiž významně omezeno či zcela znemožněno, a lze očekávat, že ani po skončení války nebude návrat k normálu možný.

Nová Hedvábná stezka

Projekt tvorby megalomanských infrastrukturních projektů, které by měly Číně umožnit snadněji dodávat zboží do celého světa, spolykal od roku 2013 již těžko uvěřitelných 800 miliard dolarů (v přepočtu více než 18 bilionů korun).

Od začátku se projekt potýká s vysokou mírou kritiky, která míří především na nevýhodné podmínky úvěrů, které čínská strana v souvislosti s projektem některým zemím poskytuje, ale také nízkými standardy kvality (resp. spíše nedodržováním těchto standardů) při stavbě různých infrastrukturních prvků.

„Evropská větev“ nové Hedvábné stezky spoléhá především na železniční spojení, které je ale nyní velmi negativně ovlivněno agresivní ruskou válkou na Ukrajině.

nádraží

Foto: Pixabay

Válka působí problémy

Vzhledem k tomu, že hlavní koridory nové Hedvábné stezky vedou přes Rusko a Bělorusko, zboží mířící do Evropy bude mít problémy. Rusko velmi pravděpodobně neumožní v reakci na evropské sankce tranzit zboží přes své území. Současně lze očekávat problémy i při transportu přes Ukrajinu, jejíž ekonomiku čeká nevyhnutelný dramatický pokles, nemluvě o škodách na infrastruktuře.

Číně tak nezbyde nic jiného než posílat většinu zboží trasou vedoucí přes Kazachstán a Turecko, která má však nižší kapacitu. V kontextu výše uvedeného je zajímavé si opět připomenout čínský postoj k ruské invazi.

Čína sice navenek deklaruje spojenectví s Ruskem, ale současně nejen, že reálně Rusku nepomáhá, naopak její některé akce Rusko poškozují. Zmínit lze např. připojení některých čínských bank k embargu na ruské transakce nebo odchod společnosti Huawei z Ruska, což je velká rána pro rozvoj jeho IT infrastruktury.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/konec-hedvabne-stezky-ruska-invaze-ohrozila-zeleznicni-spojeni-ciny-s-evropou-40394048

https://responsiblestatecraft.org/2022/03/22/beltandroadchinarussia/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.