Mnohé západní státy financují jak Rusko, tak Ukrajinu

Ukrajina

Ač se Rusko na válčeném poli pohybuje jako slon v porcelánu, ekonomicky to má prezident Putin zřejmě vymyšlené mnohem lépe. Vždyť aktuálně dochází k tomu, že mnohé evropské země finančně podporují jak Rusko, tak i Ukrajinu. Stále si totiž nemohou vybrat mezi ústupem z blahobytu vlastních lidí a krví obyvatel Ukrajiny. Typické je v tomto ohledu například Německo a některé další evropské státy. Stačí se podívat třeba na termín genocida, se kterým se zachází hlavně v Evropě velmi opatrně.

Je to genocida, nebo je k ní blízko, či daleko?

Šílené slovíčkaření s nechutným termínem. Joe Biden má jasno, jedná se o genocidu a válečné zločiny. U nás se o genocidě mluví poměrně běžně. Vždyť i Miloš Vystrčil hovořil po návštěvě Ukrajiny tímto stylem. A Boris Johnson? Ten říká, že ke genocidě není daleko. U francouzského prezidenta Macrona už se nesetkáváme s ničím, co by naznačovalo, že se o genocidu jedná. Ať už má kdokoli jakýkoli názor, my genocidu podporujeme finančně. Jak? Nákupem ruského plynu a ropy.

Němce na Ukrajině už ani nechtějí

Viz návštěva Steinmeiera, jenž nebyl na Ukrajině vítán. Naopak Vystrčil ano. Proč? Vždyť oba státy Rusko podporují nákupem ropy i zemního plynu. My jsme na Rusku navíc z hlediska plynu závislejší. Na rozdíl od Německa ale dodáváme do Ukrajiny těžké zbraně. V Německu se stále rozhodují. Nakonec třeba zase pošlou jen přilby či něco podobného. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung uvádí, že 57 % Němců se staví zákazu dovozu ruského plynu. Vždyť spousta typických Němců střední a nižší třídy jezdí autem s naftovým motorem. Podpůrci strany zelených a FDP jsou také proti zastavení dodávek plynu.

Ochota za svobodu mrznout je minimální

Němci prostě jen tak nechtějí slevit ze svého komfortu. 59 % z nich nehodlá za svobodu mrznout. Prostě budou dál přinášet oběti ve jménu Ukrajiny a divit se, že Zelenský německého prezidenta nevítá. Putin našel ekonomickou slabinu západu, o čemž nemůže být nejmenší pochyb. Steinmeier hovořil o tom, že odstřižení se od ruských komodit by uškodilo více Německu než Rusku. Mluví se o propadu HDP o 0,8 % letos a o 5,3 % v příštím roce. Je třeba ale hovořit i o tom, že státy musí vydat více na zbrojení a vlastní obranu.

Zdroje info: https://www.lidovky.cz/nazory/slovni-eskalace-a-rusky-plyn-rada-zemi-financuje-jak-ruskou-invazi-tak-ukrajinskou-obranu-pred-ni.A220416_093358_ln_nazory_rkj

https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/wie-die-eu-gas-importe-aus-russland-um-zwei-drittel-senken-will-17861940.html

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.