02_sampanske

Rusko-francouzská válka o šampaňské

Rozhořčení, údiv i nevěřícné pokyvování hlavou vyvolal krok Ruské federace, kterým vláda zakázala používání označení šampaňské (tedy vlastně shampanskoye) víno jiným, než domácím výrobcům šumivých vín. Zákon již v pátek podepsal prezident Vladimír Putin a nic nebrání tomu, aby vstoupil v platnost. Na rozdíl od většiny států se tak Rusko rozhodlo nerespektovat klasická francouzská pravidla „appellation d’origine“, která vymezují označení „champagne“ na šumivá vína vyrobená za zvláštních podmínek v oblasti Champagne ve Francii.

Logika dostala volno

Zatímco nastavování takových obchodních pravidel, která zabrání výrobcům používat názvy produktů, které mohou mást spotřebitele a vydávat je za něco čím nejsou, je standardní v každém ekonomickém prostoru (někdy i na globální úrovni), opačný postup zní trochu jako z Kroniky města Kocourkova.

Název šampaňské je samozřejmě odvozen od francouzského regionu, kde se tradičními postupy vyrábí víno, které má ve většině světa logické právo nést jeho jméno. Výjimku z tohoto pravidla nyní činí Rusko, kde se víno z Champagne nesmí jmenovat šampaňské. Abychom byli spravedliví, toto označení může být na lahvi v latince, nikoliv však v azbuce, v té se na lahvi můžete dočíst pouze „šumivé víno“ a slovem „shampanskoye“ mohou být označena pouze vína ruská.

01_sampanske

Foto: Pixabay

Co na to Francouzi?

I u nás občas v běžném hovoru lidé zaměňují obecná šumivá vína za šampaňské, z pohledu práva je ale situace jasná: šampaňské jedině se Champagne. Není proto divu, že nový ruský zákon sklidil na sociálních sítích posměch a stal se terčem vtipů (značku Mercedes budou odteď moci používat jen ruská auta apod.) Sami Francouzi ale náladu na vtipkování nemají, zákon se samozřejmě dotýká jejich národní hrdosti a přední vývozci v čele s Moët Hennessy naznačovali, že svá vína do Ruska přestanou dodávat.

Byznys je ale byznys a i Moët Hennessy se později nechal slyšet, že ruské zákony bude dodržovat. Přesto je jasné, že cílem zákona je zvýhodnit ruská vinařství i za cenu absence elementární logiky.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

1 komentář

  1. Pavel Odpovědět

    Tak pokud jsem dobře četl , tak to na láhvi nesmí být jen v ruštině … takže se to nikoho netýká , pokud bude mít název v jiném jazyce , než v Ruském . Pokud to bude mít dovozce v jazyce svém , pak bude vše v pořádku . Nechápu tedy komentáře o ruských mercedesech … Chápu , že Rusko někomu nevoní , ale dělat z lidí proto hlupáky je směšné …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *