01_FB

Rusko chce pokutovat Facebook i Twitter

Velké technologické firmy vedou po celém světě řadu soudních sporů. V Evropě jde především o boj Evropské komise proti monopolům firem jako Google či Microsoft. Problémy se pak nevyhýbají ani sociálním sítím, jmenovitě Facebooku. I v jeho případě je problémem především potenciální zneužívání monopolního postavení na poli reklamy. Trochu jiná situace je ale v Rusku. Tamní úřadu vedou s technologickými firmami a sociálními sítěmi dlouhodobý boj, jehož cílem je kontrola nad daty uživatelů. Nejnovějším krokem ruské vlády je nyní pokuta pro Facebook, Twitter a také Telegram.

Nezákonný obsah?

Pokuty, které ruské soudy třem sociálním sítím udělily, jsou spíše symbolické. Facebook s Twitterem musí zaplatit 6, resp. 5,5 milionu rublů (tj. v přepočtu do dvou milionů korun), Telegram (tuto sociální síť mimochodem vytvořili dva ruští programátoři) potom bude platit 11 milionů rublů, tj. něco přes tři miliony korun.

Zajímavější než výše pokut je ale důvod, pro který jim je soud udělil. Sociální sítě jsou totiž v Rusku obviňovány z šíření nelegálního obsahu, mezi který se počítá nabádání k sebevraždě, podpora a propagace narkotik, ale také nabádání k účasti na demonstracích. A právě zde je podle mnohých zakopaný pes. Rusko však pravděpodobně nechce tyto sociální sítě ze země přímo vyhnat, jeho cílem je kontrola a přísná regulace.

02_telegram

Foto: Pixabay

Chceme data

Rusko se dlouhodobě vytvářeným tlakem na technologické firmy snaží donutit jejich provozovatele, aby v zemi provozovaly své pobočky a tím pádem musely uchovávat data ruských uživatelů na ruském území, tj. v dosahu ruských úřadů.

Jedná se o klasický střet autoritativního režimu s globálními společnostmi, nad kterými dosud nemá z principu kontrolu. Sociální sítě, kterým jde především o byznysovou stránku věci, se nátlaku v zájmu vého podnikání velmi často podvolí. Uvidíme, jak dopadnou sociální sítě právě v Rusku.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/zahranicni/rusove-chteji-po-facebooku-twitteru-a-telegramu-zaplatit-pokutu-je-to-soucast-boje-za-regulaci-1382333

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *