Nord Stream 2: USA se dohodly s Němci a nezavedou sankce

01_merkel

Že je pro americkou zahraniční politiku projekt mezi Německem a Ruskem, který je označován jako Nord Stream 2 a spočívá v nové trase plynovodů z Ruska do Evropy přes Baltské moře, trnem v oku se ví již dávno. Před časem dokonce američtí představitelé zvažovali uvalit sankce na ty společnosti, které se stavby plynovodů účastní. Nyní se však USA a Německo dohodli a k sankcím tam Spojené státy nejspíše nepřistoupí.

Dohoda mezi USA a Německem – možné sankce pro Rusko

V dohodě mezi naším západním sousedem a USA se obě zmíněné země zavázaly, že v budoucnu uvalí sankce na Rusko, pokud Moskva bude využívat plynovod pro své politické boje a zájmy. Zejména Spojené státy se totiž již dlouhodobě vyjadřují tak, že Nord Stream 2 jen zvyšuje závislost Evropy na Rusku a svou trasou snižuje geopolitický význam Ukrajiny a Polska. Právě proto vznikla tato klauzule. Bude-li Ruskem využíván Nord Stream 2 jako politická zbraň, Německo i USA na to zareagují. Na tom se při svém setkání domluvili představitelé těchto zemí – tedy kancléřka Angela Merkelová a prezident Joe Biden.

Nord Stream 2 se nelíbí ani Polákům a Ukrajincům

Kritika se stále více ozývá také z Evropy, konkrétně ze střední a východní části kontinentu. Trasa plynovodu se záměrně vyhýbá, jak Ukrajině, tak Polsku. Tyto dvě země jsou pak největšími kritiky projektu. Snižuje se totiž jejich geopolitický význam a ztratí také tranzitní poplatky za vedení plynu. Dle americké administrativy se na setkání Merkelové a Bidena ve Washingtonu řešily i tyto výtky.

Nord Stream 2 má využívat i Česko

Nord Stream 2 je německo-ruský megaprojekt, který má novou trasou do Evropy transportovat až 55 miliard kubíků zemního plynu za rok. Již nyní je hotový asi z 98 %. Nové vedení má využívat také Český republika. Ta by se na Nord Stream 2 měla napojit skrze nový plynovod Eugal.  Německo a USA by ale nadále měli podporovat Ukrajinu v tom, že náš západní soused by měl podporovat prodloužení rusko-ukrajinské dohody o tranzitu plynu. Ta má vypršet v roce 2024. Jedním dechem však administrativa Bidena dodává, že v delším horizontu se musí řešit snižování závislosti Ukrajiny na poplatcích za tranzit, stejně jako na ruské zemním plynu obecně.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/usa-oznamily-dohodu-s-nemeckem-ohledne-plynovodu-nord-stream-2/2066670
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.