RPSN

RPSN: Známá i neznámá veličina

Když se podíváme na půjčky, zjistíme, že jsou typické různými svými charakteristikami. Jednu z nich bezesporu představuje RPSN. Jde o takzvanou roční procentuální sazbu nákladů. Spotřebitel by podle ní měl vyhodnotit, zdali je pro něj nabízená půjčka skutečně výhodná, nebo naopak bude vhodnější se jí nezaobírat. RPSN prakticky udává celkový procenty vyjádřený podíl z konečné dlužné sumy. Spojen je tak logicky i s dalšími výdaji dlužníka vůči jeho věřiteli. Poskytovatel spotřebitelského úvěru musí dle platných zákonů tento údaj uvádět, a to u úvěru v celkovém finančním rozmezí od 5000 Kč do 1 880 000 Kč.

Jaký je účel RPSN?

Při uzavírání smlouvy o úvěru je zapotřebí znát mnohé detaily, které jednoznačně hovoří o kvalitě dané půjčky. Účtovány bývají totiž mnohé poplatky, které nepředstavují zrovna standardní záležitost. I proto je vhodné znát RPSN, jež tyto poplatky kompletně zahrnuje. O jaké platby se může jednat, uvádíme v následujících odrážkách.

–          poplatky za uzavření smlouvy o půjčce

–          poplatky za spravování úvěru

–          akontace- první splátka je navýšena

–          poplatky vztahující se k převodům peněz

–          odkupní cena u leasingu

–          poplatky za vedení běžného účtu

–          pojistka vlastní schopnosti splácet

Jak na výpočet RPSN

Jakákoli půjčka před výplatou si zaslouží kvalitní přehledné charakteristiky. I proto se vyplatí roční procentuální sazbu nákladu přesně spočítat. Jedná se tedy fakticky o úrokovou míru, která se počítá tak, že se odčítají dvě položky. Tou první je momentální hodnota získaných půjček a druhou celkové výdaje, které jsou s úvěrem jakkoli spjaty. Typickým produktem, k němuž se RPSN vtahuje, je rychlá půjčka 5 000 Kč.

Spočítejte si RPSN online

Výpočet této veličiny lze řešit i přímo na internetu online. Většina úvěrů, mezi které patří třeba SIM půjčka, ovšem přímo výší RPSN uvádějí na svých internetových stránkách. Budete ji tak znát předem.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *