Rozhodnutí: Kdy je reklama sexistická

Právo

Možná jste v médiích zaznamenali, že Nejvyšší správní soud vydal rozhodnutí, v němž potvrdil pokutu, která byla uložena obchodní společnosti, která pro svou reklamu zvolila vyobrazení nahého ženského těla. Kdy jde reklama sexistická? A zakládá to její protiprávnost?

O co v případu šlo

Co se vlastně stalo? Zastavárna Index v Brně zvolila pro svou reklamu vyobrazení téměř nahého ženského těla. V roce 2016 však této firmě udělil živnostenský úřad pokutu. Šlo o pokutu 50 tisíc korun, protože obchodní společnost měla touto reklamou porušit zákon o regulaci reklamy. Porušení spočívalo v tom, že vyobrazení ženského těla obsahoval reklamní leták, který byl v Brně distribuován do poštovních schránek v nákladu 214 tisíc kusů. Letáky se objevili i v Přerově a Olomouci. Jedna strana obsahovala zastavárenské zboží, druhá však fotografii téměř nahé modelky, přičemž jí byla vidět nezakrytá prsa.

Proč byla reklama sexistická?

Pokuta byla potvrzena Krajským úřadem Jihomoravského kraje i ministerstvem průmyslu a obchodu. Ve správním řízení soudním ji pak potvrdil i krajský soud. Proč byla tedy reklama sexistická je asi jasné. Vyobrazovala nahou ženu s viditelnými odhalenými prsy a nasazenými kalhotkami. Zakládá tedy tato skutečnost automaticky protiprávnost reklamy a nutnost její sankce ze strany správních orgánů? Nikoli. Problémem totiž zde je, že nahé tělo nemá žádnou souvislost s reklamou a tím porušuje § 2 odst. 3 zákona o regulaci reklamy, který stanoví, že: „Reklama nesmí být v rozporu s dobrými mravy, zejména nesmí obsahovat jakoukoliv diskriminaci z důvodů rasy, pohlaví nebo národnosti nebo napadat náboženské nebo národnostní cítění, ohrožovat obecně nepřijatelným způsobem mravnost, snižovat lidskou důstojnost, obsahovat prvky pornografie, násilí nebo prvky využívající motivu strachu; reklama také nesmí napadat politické přesvědčení“. Jak zmínil ve svém rozsudku Nejvyšší správní soud ČR, ne každá nahé tělo je však sexistické a protiprávní. Například v oblasti kosmetiky, prodeje spodního prádla a podobně.

Rozhodnutí nejvyššího správního soudu

Společnost podala kasační stížnost, která se dostala na Nejvyšší správní soud ČR. Ve svém rozhodnutí však soud stížnost zamítl. Nejvyšší správní soud konstatoval, že i komerční reklama spadá pod ústavou zaručenou svobodu projevu. Požívá však nižší ochranu než například projev politický a podobně. Reklama dle NSS byla v rozporu s dobrými mravy. Letáky dle soudu vypadaly spíše jako stránky erotického magazínu a taková forma reklamy ve veřejném prostoru nemá co dělat.  

Zdroj: Rozhodnutí NSS 8 As 202/2019-43
Náhledové foto – Pixabay

 

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.