Ropovod Colonial zaplatil hackerům obří výkupné

01_ropovod

Colonial Pipeline – provozovatel kritického plynovodu na východním pobřeží USA – zaplatil kybernetickým vyděračům zhruba 75 bitcoinů, tedy téměř 5 milionů dolarů, aby získal zpět ukradená data. Uvolnil tím cestu k tomu, aby ropa začala znovu proudit, současně ale zkomplikoval prezidentovi Bidenovi jakoukoliv snahu odvrátit budoucí útoky. Kritici totiž namítají, že tímto krokem pouze motivuje další a další skupiny ke kybernetickým útokům na bohaté americké firmy.

Útok, který způsobil nouzový stav

Minulý týden přepadli obchodní sítě společnosti Colonial Pipeline kyberzločinci ze skupiny DarkSide. Pomocí ransomwaru zašifrovali data a pohrozili, že je zveřejní na internetu. Předpokládá se přitom, že DarkSide operuje z území Ruska.

Společnost preventivně svůj ropovod, který se táhne z Texasu do New Jersey a dodává téměř polovinu pohonných hmot pro atlantické pobřeží Spojených států, uzavřela, čímž vyvolala kaskádovou reakci, která donutila letecké společnosti, aby na dálkových linkách zavedly mezipřistání pro dotankování, a vedla k mimořádným schůzkám v Bílém domě, skokovému zvýšení cen plynu i frontám u čerpacích stanic.

Platba výkupného (není potvrzena přímo vedením společnosti ani vládou, ale lidmi seznámenými s interním děním v Colonial Pipeline) vedla ke znovuobnovení provozu ropovodu, přesto ale potrvá několik týdnů než se situace vrátí do normálu.

01_ransomware3

Foto: Pixabay

Vrátí Spojené státy úder?

Ve čtvrtek zmizelo osm webových stránek spojených se skupinou DarkSide a Joe Biden prohlásil, že státy budou rozhodně usilovat o „opatření, které naruší schopnost skupiny fungovat“. Konkrétní opatření samozřejmě nebylo ani naznačeno, v současnosti je případná odpověď analyzována velením Kybernetických sil Spojených států (United States Cyber Command).

I takto významný útok s vážnými důsledky je jen součástí širšího trendu, kterému nejen Spojené státy čelí a v budoucnu budou čelit ve stále větší míře. Joe Biden řekl, že samozřejmě nemůže diktovat soukromým společnostem jak zařídit svojí kybernetickou bezpečnost, současně ale zmínil, že je nad slunce jasné, že je třeba proti kybernetickým hrozbám bojovat mnohem razantněji. Současně vydal exekutivní příkaz nastavující přísná pravidla v oblasti kyber-bezpečnosti pro firmy prodávající určité produkty státní správě.

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.