Církevní pozemky pro Duku? Charita v obráceném gardu

Dominik Duka

Současná církev vlastní spousty majetků. Starat se o takovéto portfolio bezesporu není jednoduchou záležitostí. Zvláště v případě, že by někdo s majetky začal nějakým způsobem spekulovat. Poměrně zajímavou informaci přináší protikorupční organizace Kverulant.org. Právě na jejich webu se objevila informace o tom, že si kardinál Duka převedl na svou vlastní nadaci majetek církve nezanedbatelné hodnoty, konkrétně zhruba čtvrt miliardy korun.

Dva hodně drahé pozemky

Pozemky, jež jsou aktuálně chystané ke komerčním záměrům, mají rozlohu 30 000 metrů čtverečních. Žádné malé ryby. Označeny jsou v katastru jako orná půda, nicméně v budoucnu se na nich stavět bezesporu bude. Odhadovaná suma je dle serveru Kverulant.org 250 milionů korun. Dukova nadace Arietinum převedla pozemky velmi rychle na developera Central Group. O kolik bytů se bude jednat a jaké budou jejich ceny se nemluví.

Dominik Duka již přesluhuje

Přesně tak, hlava katolické církve u nás bude nejspíše brzy nahrazen a arcibiskupství s ním asi opustí i jeho ne příliš populární chráněnci Antonín Juriga a Linda Dolečková. Kverulant se domnívá, že jsou to právě oni, již rozhýbali tento obchod. Výkonný výbor nadace je mimo jiné také placen z jejího majetku.

Shazování práce charity

Církev by mohla mít oba pozemky v odděleném právním subjektu, nikoli v soukromém vlastnictví Duky. Zajímavé je také to, že církev mohla počkat na to, až budou pozemky stavební a poté požadovat několikanásobně vyšší cenu. To neudělala. Proč? Jinak si také pražská arcidiecéze měla podle církevního práva vyžádat souhlas Říma, což se dělá vždy, když majetek přesahuje cca 40 milionů korun a alternativní hodnoty v jiných měnách. A jaký je výsledek? Vypadá to na solidní tunel a práce fungujících církevních charit je tak neskutečně podkopávána.

Zdroje info: https://www.kverulant.org/cases/kardinal-duka-tuneluje-cirkevni-majetek/
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/duka-arcibiskupstvi-spolek-kverulant-majetek-cirkev-pozemky.A210512_181724_domaci_lre

Náhledové foto: Draceane, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dominik_Duka_skautská_pouť_2014.jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.