Ropný kartel omezí těžbu, pohonné hmoty logicky zdraží

Ropa

Organizace zemí vyvážejících ropu neboli OPEC je mezinárodní organizace sdružující státy ke koordinaci světové produkce tohoto nerostného bohatství. Nyní tento ropný kartel překvapil celý svět, když oznámil snížení těžby ropy. Co to může pro svět znamenat?

V reakci na zprávu ropa zdražila

Když Organizace zemí vyvážejících ropu oznámila své záměry, téměř okamžitě na to odpověděly trhy. Cena ropy se zvýšila o osm procent, právě v návaznosti na tuto informaci. Co to může znamenat pro další vývoj cen ropy a pohonných hmot? Odborníci se domnívají, že právě pohonné hmoty nyní zdraží, jelikož se sníží objem ropy, která bude členy kartelu produkována.

Velmi nečekané rozhodnutí

OPEC sdružuje takové státy jako je Saúdská Arábie, Rusko nebo třeba Irák. Tyto státy rozhodly o snížení denní produkce ropy o 1,16 milionu barelů. Jde o bezprecedentní snížení, na něj okamžitě reagovaly trhy. Americká ropa zdražila v pondělí 3. dubna o osm procent na nynější cenu okolo 79 dolarů za barel. Jde o nejvyšší jednodenní nárůst ceny za poslední rok. Stejně tak podražila také severomořská ropa Brent. Ta svou hodnotu zvýšila o necelých 5 % na 83,83 dolarů za barel.

Jak to ovlivní ceny v Česku

ČTK oslovila některé odborníky, kteří se snažili predikovat, jaké budou mít výše uvedené zprávy následky ve vztahu k cenám pohonných hmot v České republice. ČTK na základě těchto vyjádření uvádí, že je možné, že pohonné hmoty v Česku zdraží i o několik korun na litr.  Nafta v Česku v minulém týdnu stála v průměru 34,83 Kč za litr, benzin Natural 95 pak 36,97 Kč. Oslovení odborníci však upozorňují, že zdražení bude mít nejspíše zpoždění oproti zvýšení cen ropy. Nárůst však očekávat lze. Nárůst pak může být až v řádu několika korun na litr pohonné hmoty. I přes deklarované zpoždění zdražování lze očekávat spíše rychlejší nárůst cen než případné následné zlevňování v závislosti na levnou ropu.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-doprava-benzin-i-nafta-zdrazi-o-koruny-ropny-kartel-snizil-tezbu-228817#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/analytici-omezeni-tezby-ropy-zdrazi-paliva-a-posili-inflaci/2347386

Náhledové foto – Pixabay