Proč cena paprik vystřelila tak vysoko? Důvodů je několik

Papriky

V posledních letech pociťujeme zdraženírůzných sférách. Nejcitelněji vnímáme zdražení v oblasti potravin. Nikomu nemohlo uniknout, jak se během pár měsíců navýšila cena zeleniny. Co se týče kořenové zeleniny, tak jsme mohli zaznamenat menší navýšení ceny, ale co cena rajčat, okurek nebo třeba paprik? Cena paprik je asi nejvíce viditelná, když je porovnáme s ostatní zeleninou. A tento problém nesužuje pouze naši zemi, ale také ostatní státy Evropské unie.

Nesoběstačnost

Prvním důvodem, proč vůbec pociťujeme zdražení potravin, a tedy zejména zeleniny, je naše nesoběstačnost, co se týče výroby těchto potravin. Soběstačnost naší republiky na produkci potravin se pohybuje okolo 30 %, což je tristní číslo, a proto jsme závislí především na dovozu. Tento fakt je prohloubený zejména v zimním období. Aktuální cena papriky a další zeleniny vychází z cen dovozové zeleniny. Kvůli tomu jsme v situaci, kdy jeden kilogram červené papriky stojí 160 Kč.

Vysoké náklady

Není žádným tajemstvím, že se papriky pěstují především ve sklenících. Přes zimní období se zvyšují náklady na jejich provoz. K tomu si připočtěte ještě zdražení v oblasti zemědělství, což se projeví v ceně hnojiva, potřeb, pohonných hmot, a máte další důvod, proč je zelenina tak drahá. Některé skleníkové provozy skrze navýšení provozu pozastavily svůj provoz.

Faktor počasí

Velice důležitým faktorem, jejž nelze moc ovlivnit, je také počasí. Podle toho, jaké počasí je a bude, se odvíjí také cenovka nejrůznějších potravin. Stačí, aby v zemích, jako je Španělsko, bylo chladnější jaro než obvykle, a cenovka potravin, zejména paprik, vyskočí strmě nahoru. Kromě Španělska dovážíme zeleninu také z Německa, Itálie a Nizozemska.

Kdy můžeme očekávat klesání ceny?

Jak jsme výše zmiňovali, tak rozdíl v ceně cítí i další země, například Maďarsko zažívá situaci, kdy cherry rajčata zdražila z 18 Kč až na 80 Kč. Podle odborníků můžeme očekávat pokles ceny velice brzy, respektive s nástupemblížícího se léta, kdy bude přísun paprik z jižní Evropy i tuzemské produkce.

Zdroje info: Autor, https://www.skutecnost.cz/rubriky/nakupy/zdrazovani-papriky-cena-na-trhu-v-cr-a-evrope_1200.html

Papriky: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.