Ropovod

Ropa nespadla do mínusu, zachovává si plusové hodnoty

V posledních dnech se ve veřejném prostoru často objevují mediální zkratky o propadu cen ropy a o tom, že jsou ceny ropy záporné. A ono to není úplně pravda. Ropa se neprodává za mínusové hodnoty ani za mínus 40 dolarů za barel, jak se občas uvádělo. Faktem ale je, že jeden ropný květnový futures kontrakt se za tuto neobvyklou hodnotu skutečně prodával. A to se ještě v historii obchodování nikdy nestalo.

Co jsou to futures kontrakty?

Představte si to tak, že když si kupujete futures kontrakt, kupujete si vlastně reálnou budoucí fyzickou dodávku normální běžné ropy. No, a právě v těchto posledních dnech, kdy měla vypršet splatnost jednoho futures kontraktu, si nějaký obchodník, který tento kontrakt vlastnil a očekával, že na něm vydělá, uvědomil, že na dodávku této reálné fyzické ropy nebude mít dost skladovacího místa. Poptávka po ropě totiž kvůli omezenému cestování v době koronakrize klesla a ropu není komu dále prodávat. Naopak obrovská poptávka je momentálně po skladovacích prostorech. Reálná ropa si však i nadále zachovává plusové hodnoty a záporná cena je tak jen další mediální kachna. I tak je ale reálná tržní cena ropy velmi nízká a pohybuje se kolem 10 dolarů za barel, což je hodnota, za kterou se ropa prodávala naposledy před padesáti lety.Těžba ropyTěžba ropy: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Co ze současné situace na trhu s ropou plyne?

V prvé řadě je jasné, že se jedná o historicky mimořádně silný propad poptávky po ropě. Letecké společnosti odstavily své stroje, na čerpacích stanicích se omezilo tankování. Prudký pokles poptávky po pohonných hmotách je tak jasným indikátorem toho, jak hluboký ekonomický útlum koronavirus způsobil.

Konec světa se nekoná

Zároveň se však i nadále vyvrací už asi padesát let trvající mýtus o vyčerpání ropných zdrojů. Ropy je v současné chvíli přebytek a je skoro lacinější než voda. Tato krize mimo jiné taky odhalila, kolik ropy jsou ropné společnosti schopné produkovat a že technologický pokrok ve způsobech těžby dokáže zajistit dostatečné dodávky. Avizovaný blížící se konec světa v důsledku vyčerpání přírodních zdrojů se tak zatím odkládá na neurčito.

Ropovod: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *