Rok 2019 – rekordní růst penzí

RPSN

Rok 2019 je již zde, a pokud se ptáte, co si pro nás přichystal, vězte, že jednou z nejzásadnějších věcí je rekordní růst penzí pro důchodce. Jde o největší růst za posledních dvacet let. V průměru vzroste starobní důchod asi o 900 Kč. Navíc ti z penzistů, kteří mají více jak 85 let, dostanou navíc ke schválené valorizaci ještě další zvýšení – 1000 Kč na měsíc. Ti nejstarší si tedy v průměru přijdou na 1900 Kč navíc ke svému měsíčnímu důchodu. Na detaily se pojďme teď podívat.

Nižší důchod = vyšší růst

Alespoň se to týká schváleného růstu pro tento rok. Proč tomu tak je? Důchod se skládá ze dvou částí. Základní, která je pro všechny stejná, a procentní, kde rozhodují odpracované roky a výše příjmů. Právě základní výměra se teď začne počítat jinak. Do minulého roku to bylo 9 % průměrné mzdy. Nyní se procento zvyšuje na 10 %. Je-li v roce 2019 průměrná mzda 32 700 Kč, základní složka tedy dělá 3270 Kč. V roce 2018 to bylo 2 700 Kč. Jde tedy o navýšení o více jak 500 Kč.

Tisíc navíc pro starší seniory

Jak bylo již nastíněno v úvodu, tohle však není jediný růst, který čeká seniory v tomto roku. Pokud má totiž senior 85 let a více, automaticky se mu navýší důchod ještě o celou tisícikorunu. Podle vlády, která změny prosadila se jedná totiž o skupinu seniorů, která si již špatně hledá přivýdělky a je tedy nejvíce ohrožena. Podle ČSSZ půjde asi o 200 000 seniorů. Důchod se jim navýší automaticky po 1. lednu (pokud již mají více jak 85 let) nebo v měsíci, kdy tento věk překročí.

Omezení principu zásluhovosti?

Ať si už můžeme o kroku takového zvýšení důchodů pro seniory vládou myslet co chceme, zkusme trošku analyzovat změny ve výpočtech starobní penze. Tento nový výpočet zvýhodňuje lidi s nízkými příjmy. U nich totiž základní výměra v penzi představuje podstatně větší část než u vysokopříjmových penzistů. Pokud se zvyšuje poměr základní složky na 10 % a snižuje se tedy procentní výměra (druhá, zásluhová složka penze), dochází k omezování principu zásluhovosti. Průměrný důchodce si tedy polepší asi o 7 %, zatímco důchodce s vyšším důchodem jen o 6 %.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.