Rodičovský příspěvek a všechna čísla, která vzrostla

Od 1. ledna příštího roku nás čekají rozsáhlé změny v oblasti pobírání rodičovského příspěvku, které Poslaneckou sněmovnou prosadila vláda Andreje Babiše tvořená poslanci Hnutí ANO a ČSSD s podporou Komunistů. Novela ještě čeká na schválení Senátu a podpis prezidenta republiky, nicméně už dnes je jasné, že žádné výraznější komplikace dle předpokladů nepřijdou. Co všechno se tedy změní? To vám podrobně rozepíšeme v následujících řádcích.

Vyšší rodičovský příspěvek pro 80 % rodin

S úderem prvního ledna 2020 s největší pravděpodobností vzrostle rodičovský příspěvek o celých 80 000 Kč. To znamená, že jeho celková výše nebude nynějších 220 000 Kč, ale rovných 300 000 Kč. Vyšší pak bude také příděl týkající se rodičů vícerčat. Ti si polepší ze současných 330 000 Kč na 420 000 Kč. V rámci jednoho měsíce mohou rodiče nově počítat až s deseti tisíci korun, což je oproti dřívějším 7 600 Kč taktéž znatelný rozdíl. Na rodiče vícerčat čeká měsíčně maximálně 15 000 Kč.

Rodičovský příspěvek se bude vyplácet pouze rodičům, kteří jej aktivně pobírají ke zmíněnému 1. ledna 2020. Jedná se cca o 80 % všech rodičů v České republice. Zbylých 20 % rodičů s dítětem mladším čtyř let tedy spláče nad výdělkem. Důvodem je pak většinou to, že si rodičovský příspěvek vybrali zbytečně rychle. Vzhledem k vysokému finančnímu rozdílu to opravdu zamrzí, že?

Státní kasa si sáhne mnohem hlouběji do kapsy

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že zvýšení rodičovského příspěvku v aktuální podobě vyjde státní pokladnu na 8,6 miliardy korun. Pokud by byl příspěvek zvýšen všem rodičům, vyšplhala by se novela po výdajové stránce až na 11 miliard korun. Tato varianta však momentálně není na stole, protože rozsáhlé vládní „utrácení“ ji v souvislosti se zpomalující ekonomikou jednoduše neumožňuje.

Podporu novele vyjádřilo všech 176 poslanců, kteří byly v té době přítomni v Poslanecké sněmovně. Ani v případě Senátu se neočekávají žádné zbytečné obstrukce. Prezident Zeman svůj podpis také přislíbil. Nic jí tedy nestojí v cestě.

Změny hlásí také snoubení péče o dítě a pracovních povinností

Doposud bylo rodičům starajícím se o dítě ve věku do čtyř umožněno pracovat pouze 46 hodin měsíčně. Od nového roku se tato vyměřená hranice zvyšuje rovnou dvojnásobně. Vláda si od tohoto kroku slibuje podporu finanční situace jednotlivých rodin, pro které je absence jedné měsíční mzdy zásah do kvality života.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.