hypotéka1

O bydlení je stále zájem, i když jsou ceny nemovitostí nadhodnocené

Jakkoli jsou ceny bytů nadhodnocené, Čechy to neodradilo. O hypotéky je stále velký zájem, navzdory zpřísněným podmínkám. Česká národní banka uvádí, že neexistuje důvod proto, aby developeři snižovali ceny bytů, protože ty se prodávají velice snadno (a to i přesto, že jejich cena je nadhodnocená o 15 až 20 %). Také Česká národní banka nemá důvod, aby změnila ukazatele LTV, DTI a DSTI pro poskytování hypotečních úvěrů.

Jaká část nemovitosti je kupována na úvěr

Právě ukazatel LTV nezorňuje, jak velká část nemovitosti je kupována na úvěr. Banky by neměly poskytovat více, než je 90 % ceny nemovitosti. Praxe je ale jiná. Protože hypotéka je velice atraktivním produktem bank, spousta z nich i nadále poskytuje půjčky vyšší, než je 90 % ceny nemovitosti. Banky navíc nedbaly ani povolení množství úvěrů, kterých bylo více než 15 % s hodnotou LTV nad 80 %. To vede k dalšímu nadhodnocování cen bytů a také ke zvyšování cen nemovitost.

DTI a DSTI

Další důležité ukazatele, jako je DTI (dluh vyjádřený násobkem čistého ročního příjmu) a DSTI (jakou část čistého měsíčního příjmu dlužník vynakládá na splátku dluhu) byly podle České národní banky splněny. V současné době jsou všechny tři ukazatele stanovovány Českou národní bankou pouze ve formě doporučení. To znamená, že banky se jimi mohou, ale také nemusí řídit. A právě to je podle ČNB problém. Podle ní by se mělo jednat o zákonnou pravomoc ČNB stanovovat horní hranice těchto ukazatelů. A banky by tudíž měly povinnost se tím řídit.

Další hypotéka rovná se přísnější pravidla

V současné době je hodnota LTV pro druhou hypotéku ve výši 60 %. Asi třetina Čechů si pořizuje více než jednu hypotéku – a jejich množství roste. Druhou hypotéku si pořizují lidé většinou jako investici – koupí si byt, který budou pronajímat, ten se pak v podstatě platí sám. Pro rizikovější žadatele, kteří nesplňují jeden či dokonce dva ukazatele, by měly platit přísnější podmínky.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *