calculator-385506_1280

OSVČ budou v roce 2020 opět platit vyšší zálohy na sociálním a zdravotním pojištění

Osoby samostatně výdělečně činné si budou muset v roce 2020 znovu sáhnout ještě hlouběji do kapsy. Jako každým rokem se totiž zvedá výše minimálního pojistného na sociálním a zdravotním pojištění, které jsou pro všechny ze zákona povinné. Záloha za zdravotní pojištění vzroste na 2 352 korun a v případě sociálního pojištění se už bude počítat dokonce 2 544 korun. Tyto částky musejí živnostníci odvádět i v případě, že se jejich měsíční příjmy budou blížit nebo rovnat nule.

Povinné daně, přes které prostě nejede vlak

Každý člověk, který se rozhodne pojmout samostatnou výdělečnou činnost za hlavní zdroj svých příjmů, musí počítat také s faktem, že placení minimálních záloh na sociálním a zdravotním pojištění se jednoduše nevyhne. Ze systému se nelze dobrovolně odhlásit nebo jej jakýmkoli způsobem obejít.

Zálohový systém přinesl v roce 2019 zásadní změny. Předtím platilo, že všechny závazky se platily až v následujícím kalendářním měsíci. Letos je sociální pojištění vůbec poprvé hrazeno aktuální měsíc, zatímco zdravotní pojištění lze zaplatit osmého dne měsíce následujícího.

Měsíční zálohy jsou podmíněné výší dosaženého hrubého zisku v uplynulém kalendářním roce, vždy a bez výjimky však musí být při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti hrazena alespoň minimální měsíční záloha. Ta se v obou případech pro rok 2020 znovu citelně zvyšuje. Kolik peněz navíc si nově živnostníci musejí připravit?

Celkový rozdíl je mezi letošními a příštími zálohami je 300 korun

V roce 2019 platí živnostníci s hlavní výdělečnou činností měsíčně 2 208 korun za zdravotní a 2 388 korun za sociální pojištění. V roce následujícím jejich měsíční výdaje vzrostou o celých 300 korun, přičemž odvody na zdravotním pojištění se zvýší na 2 352 korun, v případě pojištění sociálního na 2 544 korun. Roční daň z příjmů fyzických osob pak může být vzhledem k nižším výdělkům nulová stejně jako v letech minulých.

Některé živnostníky čekají dvojnásobně vysoké zálohy za sociální pojištění

Pokud osoba samostatně výdělečně činná v letech 2018 a 2019 disponovala ročním výdělkem ve výši alespoň 390 tisíc korun, bude v roce 2020 pravidelně hradit zálohu na sociálním pojištění ve výši 4 545 korun, což může být pro mnoho domácností likvidační. Lidé si tak dobře rozmyslí, jestli se jim práce na vlastní pěst ještě vůbec vyplatí.

Na neplacení záloh snad ani nemyslete. Hrozí totiž předepsání penále, které může být vymáháno exekučně. Pokud si tedy nebudete změny a samotné placení pojištění bedlivě hlídat, mohou se vám vzniklé problémy výrazně prodražit.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *