Revolut míří k hvězdám: Plánovaný prodej akcií může ocenit firmu na 40 miliard dolarů

BAnka

Britská fintech společnost Revolut chystá velký krok vpřed. Plánuje prodat stávající akcie v hodnotě přibližně 500 milionů dolarů. Tento krok by mohl vynést ocenění firmy až na závratných 40 miliard dolarů.

Revoluce ve světě financí pokračuje

Revolut, jeden z nejhodnotnějších evropských startupů, se připravuje na významnou transakci. Ve spolupráci s investiční bankou Morgan Stanley plánuje prodej akcií v hodnotě půl miliardy dolarů.  Tento krok umožní posílit likviditu akcionářů bez nutnosti okamžitého vstupu na burzu.

Cesta k rekordnímu ocenění

Pokud se plány naplní, Revolut by mohl překonat své dosavadní ocenění z roku 2021. Tehdy dosáhlo 33 miliard dolarů. Nové ocenění by Revolut katapultovalo mezi giganty finančního světa. Dostal by se na úroveň bankovní skupiny Lloyds a předstihl by britského věřitele NatWest i francouzskou Société Générale.

Revolut však čelí i překážkám. Již několik let usiluje o získání bankovní licence ve Velké Británii. Proces však narazil na komplikace při ověřování finančních údajů. Navzdory tomu firma hlásí růst. V roce 2022 její příjmy vzrostly o 45 % na 1 miliardu dolarů.

Budoucnost fintech sektoru

Revolut není jediný, kdo čelí turbulencím. Řada evropských fintech firem zaznamenala v posledních letech pokles ocenění. Je to přirozená korekce trhu po boomu financování v roce 2021. Evropský trh s IPO zažívá útlum. Některé firmy, jako italská Golden Goose či španělský Tendam, dokonce odložily své plány na vstup na burzu.

Revolut zatím o IPO pouze hovoří. Konkrétní kroky však ještě nepodnikl.

I přes výzvy Revolut očekává další růst. Pro rok 2023 předpovídá překročení hranice 2 miliard dolarů v tržbách. Plánovaný prodej akcií může být důležitým milníkem v historii firmy. Ukáže, zda investoři sdílejí optimismus Revolutu ohledně jeho budoucnosti.

Zdroje info: Reddit, https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-06-20/revolut-looks-to-sell-500-million-of-existing-shares-ft-says, https://www.euronews.com/business/2024/06/21/cashing-in-revolut-in-talks-to-sell-close-to-500-million-of-existing-shares

Náhledové foto: Pixabay