Restaurace čekají těžké časy, lidé si odvykli do nich chodit

restaurace

Gastronomie je obor, na který dopadla pandemie nového koronaviru plnou vahou. S tím, jak se vláda po dlouhé době blíží ke zrušení většiny restrikcí, by se dalo očekávat, že majitelé restaurací mohou slavit. Opak je ale pravdou, pandemie totiž změnila naše chování natolik, že restaurace budou zažívat těžké časy pravděpodobně i nadále.

Restaurace a konec pandemie

Restaurace po pandemii a dlouhé době, kdy k nim hodilo výrazně méně hostů, mají nyní šanci navrátit se k běžnému provozu a otevřít se všem hostům, i těm, kteří nejsou očkováni. Uvolnění pravidel, které by mělo nastat od příští středy, tak umožní restauratérům znovu přeřadit na vyšší rychlost, alespoň teoreticky.

Ve stále pokračujícím období lyžařské sezony se ve skiareálech pravděpodobně podaří, v ostatních restauracích je ovšem otázkou, zdali uvolnění opatření umožní návrat lidí v té běžné návštěvnosti, na kterou byli zvyklí před pandemií.

restaurace

Foto: Pixabay

Lidé a jejich návyky

Všechna ta opatření, která se během tohoto a minulého roku neustále dokola měnila, změnila trh natolik, že cesta k jeho kompletní obnově bude nejspíš trvat roky. Velkou roli hraje fakt, že lidé si ve velkých počtech navykli na konzumaci alkoholu v domácích prostorách namísto v restauraci. Vystačili si mnohdy s obyčejnou garáží, kde si lahev s pivem anebo pivo natočené ze sudu vychutnávali až do dna, a to bez jakékoliv cenové přirážky, bez které to v restauracích nejde.

Ceny vstupů navíc vylétly vzhůru a je otázkou, zdali budou hosté ochotni za jejich služby zaplatit i peníze, na které nebyli doposud zvyklí. Zdražuje se hodně, především díky růstu cen energií a rostoucím cenám potravin. Restauratéři jsou nuceni ceny navýšit, což logicky odradí další potenciální hosty. S obavami navíc vyhlížejí příchod podzimu, neboť další covidovou vlnu nelze stoprocentně vyloučit. Už teď se proto musí alespoň do určité míry připravit i na tuto eventualitu.

Každá restaurace k tomu přistupuje po svém, někteří majitelé vymýšlejí nový jídelníček s upravenými cenami, aby tak nalákali příchod nových hostů. Jiní se snaží přestavět interiér nebo se orientovat na jinou klientelu. Uvidíme, do jaké míry uspějí.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/lide-si-zvykli-popijet-doma-obavaji-se-hospodsti-40386096

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.