Ratingová agentura Česku známku nesnížila, do budoucna ale varuje

rating

Jedna ze tří největších ratingových agentur, Fitch Ratings, zveřejnila nové hodnocení České republiky. Dívat na něj se lze ze dvou stran, jako pozitivní lze vnímat fakt, že nedošlo k jeho zhoršení, současně je zde ale varování směrem k blízké budoucnosti.

Hodnocení ratingových agentur

Hodnocení velkých ratingových agentur je pro státy velmi důležitým parametrem. Jedná se v zásadě o posouzení toho, jak je stát schopen splácet své závazky, a to samozřejmě dramatickým způsobem ovlivňuje to, za jakých podmínek si stát půjčuje a ochotu investorů v zemi investovat.

Na práci ratingových agentur se sice často snáší kritika, jedná se však spíše o povzdech nad tím, že rating vydaný soukromou společností, která nenese za své odhady žádnou odpovědnost, dokáže ovlivnit ekonomický vývoj v zemi. To je jistě důležitý problém, nic to ale nemění na tom, že ratingy jsou velmi významné.

rating

Foto: Pixabay

Aktuální rating České republiky

Fitch Ratings ohodnotila Českou republiku ratingem AA- s negativním výhledem. Jinými slovy, nedošlo k jeho zhoršení, ale rizika přetrvávají. Fakt, že rating zůstal stejný, lze připsat k dobru makroekonomické situaci i současné měnové politice.

Negativní výhled naopak odráží stav veřejných rozpočtů i problematické budoucí financování důchodů. Je nicméně zřejmé, že agentura Fitch věří v to, že Fialova vláda bude schopná „ukočírovat“ zadlužení tak, že země nenarazí na dluhovou brzdu. Dlouhodobé problémy ale přetrvávají a může dojít ke zhoršení situace.

Svým způsobem lze na aktuální rating nahlížet i optikou finálního hodnocení Fialovy vlády. V současné době má totiž na výběr buď stabilizaci veřejných rozpočtů, anebo nezvýšit daně. Naplnit oboje najednou bude prakticky nemožné.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-agentura-fitch-potvrdila-rating-ceske-republiky-vyhled-je-ale-negativni-227083

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/agentura-fitch-potvrdila-rating-ceske-republiky-vyhled-je-ale-negativni/2334148

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.