Rakušané mají energii z našeho jádra za polovinu. Má to ovšem svá ale

Ceny elektřiny

Diskuse okolo cen energií jsou prakticky bezbřehé. Divit se tomu nelze, jelikož se jedná o nemalé finanční prostředky. Hodně často se objevují slova bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, který vehementně poukazuje na fakt, že lidé v Rakousku mají naši energii z jádra za polovinu ceny. S touto skutečností nelze polemizovat a může se nám hodně nelíbit. Vše má ovšem svá ale, na která se podíváme podrobněji v následujících řádcích.

Cenu si regulují sami Rakušané

První velmi důležitý fakt. Zastropování rakouských cen energií těžko může probíhat u nás. Jinými slovy, naše vláda a jakékoli společnosti nemohou mít vliv na to, za kolik budou koneční uživatelé energii u našich sousedů odebírat. Holý fakt, nic více. Tím ale nelze říct, že ceny stropů jsou u nás optimální. To už je ale další věc.

Do Rakouska prodáme pouhých 5 % energie!

Když někdo říká A, měl by nepochybně říct také B. Jinými slovy, k našim sousedům míří minimální množství u nás vyrobené energie. 95 % energie vyrobené u nás zůstává v České republice. Mimo náš trh jde pouhých zbylých 5 %. Za kolik je ČEZ prodá, je už ryze na této společnosti. Ideálně za co nejvyšší cenu. S tou ovšem nesouvisí to, za kolik peněz odebírají energii koncoví uživatelé v Rakousku.

Co vlastně konkrétně dělal sám Havlíček?

Na to se můžeme podívat vcelku podrobně. Energie u nás se v době jeho vlády na ministerstvu rozhodně tolik neřešila, jelikož bylo všeho dost. Rusko nám vesele dodávalo plyn, jaderné palivo a další důležité energetické zdroje. Za zmínku stojí určitě i postoj samotného Havlíčka, který Rosatom z tendru na dokončení bloků v jaderné elektrárně Dukovany. V rozhovoru pro Hospodářské noviny v lednu roku 2021 hovořil o tom, že Rusko je menším riskem než Čína.

Zdroje info: https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/cez-prodava-95-procent-sve-produkce-elektriny-v-ceske-republice

https://archiv.hn.cz/c1-66875540-z-kalhot-kratasy-dalsim-vyrazovanim-bychom-dopadli-jak-chaplin-rusko-je-mensi-risk-nez-cina-rika-havlicek

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.