Rakušan na cestách: Síla marketingu jde vidět, všechno ale nakonec platíme my

Vít Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan už nepochybně zahájil volební kampaň a jde na to chytře. Jeho marketingový tým, který bude nejspíše velmi solidně placený, dokázal za posledních pár dní doslova divy. Snaží se poměrně jednoduše Rakušana jaksi zlidovět a ukázat jej jako odvážného muže, který se nebojí jak opozice, tak i koaličních partnerů a v neposlední řadě obyčejných lidí. Marketing jak se patří. Počítat je ale potřeba s jednou důležitou věcí. Všechno nakonec zaplatíme my. To je to nejhorší.

Příspěvky za minulý rok přes 60 milionů korun

Agentury se stranám platí poměrně jednoduše. Aby ne, když to jde ze státního. Politika je zkrátka v určitém ohledu velmi solidní byznys a marketing je třeba platit. O tom ostatně může referovat každá solidní firma. Hnutí STAN získalo od státu za minulý rok více než 60 milionů korun.

Já to Fialovi řeknu bez cenzury

Marketingový tým samotného Rakušana si skutečně se slogany umí pohrát. Hesla typu Já to Fialovi řeknu, bez cenzury nebo veřejné omluvy musí prostě potenciální voliče chytit. Vít Rakušan ukazuje svou lidskou tvář, fotí se s lidmi u piva a nechá si jako v Karviné poručit panáka. Skvělý tah marketingového týmu. Nepochybně. Sám ministr ale také na self pochvaly nezapomíná. Stává se z něj fakticky jakýsi herec. Ty ale lidé volí, takže jedině dobře a hurá tak dále.  

Kdyby se tak státní příspěvky politickým stranám zrušily

To bohužel může být pouze jakýmsi velkým snem veřejnosti. Politici si něco takového nikdy neodhlasují. Jednoduše by přišli o velmi solidní korýtka. Těch si mohou užívat do sytosti. Kdyby se tak ale stalo, ročně bychom ušetřili více než půl miliardy korun. To bezesporu není málo. Mnohým politickým stranám třeba typu SPD by politický byznys nejspíše přestal dávat smysl. V neposlední řadě by došlo ke srovnání politické soutěže napříč politickým spektrem, což by situaci více než pomohlo. Takto ale může mít Rakušan radost jako v Sokolově, kde potkal i hodně těch lidí, kteří by radši stavěli mosty.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.mfcr.cz/cs/rozpoctova-politika/podpora-z-narodnich-zdroju/politicke-strany-a-hnuti/prispevky-ze-statniho-rozpoctu-uhrazene-politickym-54426

Vít Rakušan: Náhledové foto Vít Rakušan/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.