Rady, jak odlehčit rodinnému rozpočtu

Špinavé peníze

Dnes se společně podíváme na rady, tipy a triky, jak při rodinném provozu odlehčit vašemu rozpočtu. Zaměříme se tedy na oblasti, kde lze nejlépe ušetřit. Pokud nechcete vyhazovat zbytečně peníze, určitě vás budou následující rady zajímat!

Platba v hotovosti a kontrolování účtu

Jednou z klíčových věcí je mít své peníze pod kontrolou. Někdy se však může stát, že pokud nakupujeme a platíme kartou, nezdá se nám, že utrácíme tolik. Může za to prostý psychologický efekt – nevidím, jak vydávám hotové peníze, nemám tedy pocit zbytečného utrácení. Pokud chcete tento efekt omezit, plaťte hotově, kde jen to půjde. Uvidíte, že hned budete nad každou vydanou bankovkou přemýšlet jinak. Další důležitá věc jsou finance pod kontrolou. toho můžete docílit například tak, že si sepíšete vaše měsíční náklady a budete pravidelně kontrolovat stav vašeho účtu přes internet.

Nepoužívejte kreditku

Další nástrahou, která může uvolnit stavidla vašeho utrácení je kreditní karta. Za ni si kupujete věci a až poté kreditní účet vyrovnáváte. Většinou na to máte i přes měsíc, než peníze vrátíte. To je však také ošemetné. Po bezúročném období vás může částka utracená z kreditu pořádně překvapit. Pokud tedy nemusíte, kreditku nevyužívejte. Navíc úroky na kreditce bývají poměrně vysoké. Nestihnete-li tak finance vracet, může se vám to vymstít. To samé platí o takzvaném kontokorentu. Tedy možnosti jít na účtu do mínusu. I sním se pojí vysoké úroky.

Půjčka? Až krajní řešení

Poslední oblastí jsou půjčky. Vždy byste měli mít na paměti, že půjčka a zadlužení se, má být až poslední možností. Navíc si vždy musíte spočítat, kolik opravdu přeplatíte. Vyplatí se vám to? Další věcí je to, na co půjčku potřebujete. Zkuste si na ni nejprve našetřit. Půjčky a dluhy vás mohou dostat pod obrovský tlak. Poté se můžete dostat do prodlení se splácením. Vždy je tedy dobré promyslet všechny faktory.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.