Řada zemí nabízí speciální víza pro zahraniční pracovníky na home office

work1

Celosvětová pandemie nového koronaviru donutila mnoho firem z celého světa zavést pro zaměstnance práci z domova. Home office se tak stal jedním z nejčastěji používaných pojmů celé „doby koronavirové“. Tím dalším pak byly problémy spojené s cestováním. Výpadek příjmů z cestování totiž drtí nejednu zemi orientovanou na turismus. Některé z nich se proto rozhodly využít první situace k tomu, aby zmírnily dopady té druhé. Jejich nabídka je jasná: „Poslal vás zaměstnavatel na home office? Tak proč přitom nevyměnit obývací pokoj za lehátko na pláži?“

Nabídka speciálních víz

Země jako Barbados, Bermudské ostrovy, ale také Estonsko nebo Gruzie, se rozhodly zavést speciální víza pro dlouhodobý – většinou půlroční – pobyt cizích občanů s nadějí, že se jim podaří přilákat buď zavedené digitální nomády, anebo ty, kterým tento způsob života umožnila právě nová situace.

Motivací je především snaha o alespoň částečné nahrazení výpadku v počtu přijíždějících turistů. Nejen země v Karibiku s příchodem března zjistily, že příjezdová turistika se blíží absolutní nule. V situaci, kdy turismus generuje až 15 procent HDP (případ Baradosu), je každý návštěvník dobrý. A pokud je na západě tolik lidí, kteří musí pracovat na dálku, byla by škoda je nepozvat.

work2

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Digitální nomádství v době koronavirové

Mnoho lidí již dávno před koronavirem poznalo výhody životního stylu nazývaného digitální nomádství. Právě oni dnes mohou sloužit jako příklad pro ty, kdo se rozhodnou vyslyšet nabídky některé ze zmíněných zemí. Pokud člověk potřebuje k práci pouze počítač a internet (a pokud dostal od zaměstnavatele home office, pak asi ano), je vhodným kandidátem na to stát se digitálním nomádem.

Podle údajů ze zemí, které speciální víza pro digitální nomády v souvislosti s koronavirem zavedly, pochází většina lidí, kteří nabídku dosud využili, ze Spojených států, Kanady či Velké Británie. Jistě se ale mezi nimi najde i nějaký ten Čech. A pokud jste na home office i vy a domácí prostředí už vás demotivuje, zamyslete se nad možností sbalit počítač a vyrazit pracovat třeba na Bermudy!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.