Půjčka

Půjčky jsou součástí moderní doby – jak postupovat při jejím výběru?

V dnešní době je někdy nezbytné vyřídit si půjčku. Jak ji vybrat a na co si dát pozor může být ale někdy nesnadným oříškem. Právě velké množství subjektů na trhu tento výběr může znepřehlednit a ztížit. Proto jsme za vás pátrali po vhodné půjčce.

Základní otázka, která se před tazatelem v tomto případě předestírá, zní – jak si vyřídit ideální půjčku? A to není zas tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, ale rozhodně to není něco nepřekonatelného. Finanční vody jsou široké a možností je pro každého dostatek. Když se budete držet následujícího scénáře, nemůže vás nic špatného potkat.

Krok první – odhodlávání k akci

Nejdůležitější je se k požádaní o osobní půjčku rozhodnout. Člověk o půjčce dlouho uvažuje, všemožně se trápí – zároveň si ji ale vnitřně často nechce vlastně dovolit. Není nutné, aby se půjčovalo často a na věci, které jsou zcela zbytečné. Na druhou stranu přijdou situace, kdy je třeba mít peníze k dispozici rychle a představa jejich postupného sbírání před akcí je dosti nereálná.

Žijeme teď a ne potom, nemluvě o tom, že odkládání může generovat další potíže. Někdy je třeba jednat prostě ihned a to vyžaduje jisté nasazení. Některá řešení se nevyplatí odkládat na později. Někdy je jednoduše potřebné správně rozlišit, kdy je možné platbu odložit a kdy nikoliv.

Krok druhý – výběr vhodného typu

V druhém kroku je potřebné se rozhodnout, jakou charakteristiku půjčky vlastně hledáte. Chcete ji mít účelově vázanou či nikoliv? Budete-li ji mít vázanou na přesný účel, je to ideální. To se ale dá pouze v případě, že nepočítáte s žádnými eventuálními změnami, které by mohly plány posunout. Jste-li si jistí a máte již připravený dlouhodobý plán, je to pro vás správná volba.

Nejste-li si úplně jisti, je pak vhodnější zvolit flexibilní variantu. Ta v podstatě představuje úvěr na cokoliv, kterou mnohé finanční domy bezproblémově poskytují. Není to skutečně jen výhradou lichvářů, snažících se našince nalákat na lákavě znějící fráze. V dnešní době není vždy nezbytné se přesně zavazovat ohledně účelu půjčky. Okolnosti někdy mohou být dynamické a mnoho lidí se pohybuje v obdobně proměnlivých podmínkách.

Krok třetí – zvážení alternativy

Třetí krok nepředstavuje emigraci do USA – jak by se mohlo z názvu zdát. Je o tom, že existuje i takzvaná americká hypotéka. Je to vlastně syntéza mezi klasickou hypotékou a klasickým spotřebitelským úvěrem, která disponuje pozitivními vlastnostmi obou těchto finančních produktů.

Její poskytnutí není na rozdíl od hypotéčního úvěru vázané financováním nemovitosti, ale oproti klasickému hypotéčnímu úvěru získáte příznivější úrokovou sazbu, a to například i 2,89 % ročně při fixaci na jeden rok. Vzhledem k tomu, že výše úrokové míry bývá často základní rozhodovací motivací, vyplatí se o této variantě skutečně přemýšlet.

Je potřebné si položit otázku, zda chcete platit vyšší úrok, než je nezbytně nutné. Tím však nechceme říci, že výše úrokové míry je primární motivací pro každého, ale z naší zkušenosti je převažující motivací drtivé většiny osob.

Výhodou americké hypotéky je i to, že jsou její podmínky posuzovány přísněji, než je tomu u klasických spotřebitelských úvěrů. Je poskytována jen tomu, kdo je schopen ji skutečně fakticky splácet. Může to sice znít jako zbytečná byrokratická zátěž, ale uvažte, že to v konečném důsledku pomůže oběma stranám. Rychle získané peníze na úkor budoucí finanční dluhové spirály skutečně nemají pro nikoho význam. Vše probíhá i v souladu se zákonem č. 257/2016, Sb., o spotřebitelském úvěru, který je platný od 1.12.2016.

Krok čtvrtý – prověření

Čtvrtý krok pak vyzývá ke známé strategii důvěřuj, ale prověřuj. V praxi je totiž potřeba dbát na to, že ne každý může americkou hypotéku, či jinou půjčku poskytnout. Je nezbytné se obrátit pouze na finanční instituci, které Česká národní banka udělila bankovní licenci. Těchto subjektů je v současnosti v Česku celkem 44.

Všechny ostatní subjekty vám totiž mohou poskytnout pouze spotřebitelský úvěr – jakkoliv ho můžu poskytovatelé nazvat, či před vámi interpretovat – je reklamou a ta nezná mezí, a tak je třeba si věci prověřovat.

Krok pátý – akce

V pátém kroku se dostáváme k praktickému konci našeho snažení, kterým je faktické vyřízení půjčky. Pro někoho bude snazší řešení online, jiní upřednostní návštěvu tradiční kamenné pobočky. Tak může být například půjčka z banky řešením pro ty zaměstnané z vás, kterým polední pauza neumožňuje delší výpravy po městě.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *