Půjčka od rodiny: 3 důvody, proč ji raději neřešit

Rodina

Potřebujete co možná nejrychleji finanční injekci? Pak samozřejmě můžete sáhnout po nejrůznějších půjčkách. Že se vám do některé z nich vůbec nechce? Možná se není čemu divit, vždyť většina z takovýchto úvěrů je zatížena poměrně vysokou úrokovou sazbou a ostatními poplatky. Mnozí lidé v důsledku takovéhoto uvažování jdou pro půjčku k nějakému rodinnému příslušníkovi. Moc dobře ale nečiní. Proč? Na to vám odpovíme v následujících třech bodech.

1. Zapomenuté půjčky

U jakékoli rodinné hotovostní půjčky se na závazky velmi rychle zapomíná. Ať už chcete, nebo ne. Především někteří dlužníci zapomenou velmi rádi. Když už někomu v rodině peníze půjčujete, pak chcete, aby je splatil, a věříte mu. Je vám přinejmenším trapné se připomínat s tím, že by mohl zaplatit konkrétní třeba i první splátku. Zlá krev je na světě velmi rychle. Ano, můžete si samozřejmě závazek někde poznačit, nicméně učinit by tak musela i druhá strana. Když prostě peníze nemá, nechce je logicky splácet.

2. Sami někoho dokonale vyždímáte

Rodina má držet při sobě a spousta lidí ještě tuto větu uctívá. Jsou takoví, jež mají srdce přímo na dlani, a půjčili by vždy a za každé situace. Mnohdy bohužel i tehdy, když nemají takřka žádné finanční prostředky. Jako dlužníci byste si jistě nechtěli vzít na triko, že někoho prostě a jednoduše připravte o poslední peníze, kterými disponuje. Mnohem lepší je tedy určitě nějaká ta spotřebitelské půjčka od nebankovní společnosti.

3. Nic není právně ošetřené

S nějakými právními úpravami u rodinných půjček určitě nelze počítat. I z toho důvodu se jakékoli spory budou řešit pouze ústně. Až možná ve vyhrocenějších situacích nakonec spor mezi rodinnými příslušníky, kteří by měli stát při sobě, dojde k soudu. Vztahy pak zůstanou už navždy zpřetrhány.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.