Nejčastější chyby v daňovém přiznání

Bohužel, jsme jen lidi a jako takoví chybujeme. A to i tak důležitých dokumentech, jako je daňové přiznání. Někdy prostě nestačí, ani když si danou věc zkontrolujete několikrát. Ztracená nebo založená faktura, přepsání se nebo prostě únava mohou být příčinami chybovosti v daňovém přiznání. Chyby lze opravit i v již odevzdaném daňovém přiznání. Přečtěte se, jakých chyb se lidé nejčastěji dopouštějí.

Výše vypočtené daně

Pokud jste zjistili, že jste špatně spočítali výšku daně, zapomněli si započítat všechna daňová zvýhodnění a odpočty z daní, musíte jednat co nejrychleji. Pokud vám vyjde nové číslo, které svědčí o tom, že jste přiznali menší daň, než jste měli, musíte podat dodatečné daňové přiznání nejpozději do konce následujícího měsíce. Do stejného termínu musíte zaplatit i nově vypočtenou daň. Čeká vás také platba úroků z prodlení za pozdě zaplacenou daň a případně i pokuta.

Pokud jste přiznali větší daň, než jste měli (zapomněli jste si uplatnit odčitatelné položky například), tak máte právo žádat o vrácení daňového přeplatku, který by vám měl finanční úřad vrátit do 30 dnů od podání dodatečného daňového přiznání.

Chybějící přílohy

Typickými přílohami, které jsou součástí daňového přiznání jsou doklady o daňových odpočtech či o příjmech od zaměstnavatelů. Tento druh chyby není nijak vážný a nebudete muset podávat opravné ani dodatečné daňové přiznání. Stačí finančnímu úřady doložit veškeré dokumenty a přílohy – většinou na samotnou žádost finančního úřadu.

Administrativní chyby

Celé daňové přiznání je doplněné správně, ale přesto se chybička vloudila – zapomněli jste se podepsat nebo jste jen špatně vyplnili kolonku či zapomněli napsat číslo bankovního účtu pro vrácení přeplatku na daně. Finančnímu úřadu takové nesrovnalosti neujdou a vyzve vás k nápravě. Nejedná se ale o nic složitého.

Elektronické daňové přiznání

Pokud jste si zřídili daňovou schránku, máte povinnost podat daňové přiznání elektronicky. V případě, že jste daňové přiznání podali v papírové podobě, dostanete automaticky pokutu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *