Průměrný úrok hypoték: Můžeme se dočkat až 6 %

Hypotéka

Pokud vás zajímá, co můžeme očekávat od tohoto roku u hypoték, určitě zpozorněte. Kvůli zvyšování úrokových sazeb centrální bankou se totiž letos můžeme dočkat až 6 % průměrné úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Co dalšího lze očekávat?

Levné hypotéky jsou minulostí

Ještě donedávna platilo, že v České republice jsou nízké úrokové sazby u hypoték – tedy, že hypotéky jsou zde levné. Tato doba je však dle všeho za námi. ČNB na konci minulého roku opět snížila základní úrokovou sazbu. Většina bank sice ještě čeká se výraznějším zvyšováním úrokových sazeb u hypoték, avšak dle všeho toto nepotrvá věčně a již za relativně krátkou dobu lze očekávat výrazné prodražení hypoték. Průměrně může úrok o hypotéky dělat i 6 %.

Zájem o nemovitosti však nejspíše neodpadne

I když se budou prodražovat hypotéky, nelze očekávat nějaký výrazný odklon od investic do nemovitostí. Důvodů je hned několik. Zaprvé v Česku je obecně vlastnictví nemovitosti hlavní investicí lidí. Mnoho lidí má dlouhodobý cíl pořídit si nemovitost. V nájemním bydlení u nás žije výrazně nižší procento lidí, než je tomu v jiných zemích. Dalším důvodem je, že v České republice se velmi dobře daří lidem ohledně jejich nákladů na život. V porovnání s ostatními zeměmi EU zůstává lidem na konci měsíce procentuálně vyšší podíl z výplaty než v některých zemích EU. Zájem o nemovitosti tak nejspíše nebude opadat. Zájem budou mít i cizinci – pro ty je například vlastnictví nemovitosti v Praze atraktivní investiční příležitostí.

Co s cenami nemovitostí udělá inflace

Na ceny bytů či domů bude mít vliv samozřejmě také zvyšující se inflace. ČNB z tohoto důvodu sleduje takzvaný CPIH. Tedy experimentální cenový index, který zahrnuje ceny starších nemovitostí. V současném indexu spotřebitelských cen totiž není dostatečně zahrnuta změna cen nemovitostí. Nynější inflace zajisté ovlivní ceny nemovitostí a tyto půjdou nahoru. I tento fakt nutí ČNB razantněji zvyšovat úrokové sazby.

Zdroj: Tisková zpráva Karla Kotouna – senior manažera finančních služeb Acceture ČR ze 4. ledna 2022
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.