Ojeté auto

Průměrný Čech spoří na ojeté auto téměř 2,5 roku

Víte, jak drahé ojeté auto nakupují aktuálně Češi? V průměru se jedná o vozy v cenové hladině do 145 000 do 200 000 korun. Přesně takovýto rozpočet si mnozí stanovují. Stáří takovýchto vozů se pohybuje okolo 6 let. Cena v průměru oněch 145 000 korun. Pro většinu z nás není jednoduché takovouto částku našetřit ani v dlouhodobějším intervalu. Spoření na auto se může skutečně ne zrovna příjemně protáhnout.

Ekonomická situace je relativně příznivá

Jak jsme na tom z pohledu ekonomiky? Poměrně dobře. Vždyť míra nezaměstnanosti se pohybuje okolo 2,7 % a průměrná mzda konečně přeskočila hranici 34 000 korun. Rozmezí průměrných mezd je ale poměrně široké. Vždyť jen v Praze činí 41 450 Kč, nicméně v takovém Karlovarském kraji, kde je na minimu, činí pouhých 28 285 Kč.

Ojetinu volí až 63 % tuzemských řidičů

Přesně toto procento řidičů v České republice se rozhoduje pro nákup ojetého auta, přičemž 65 % z nich nehodlá utratit za vůz více než 200 000 korun. Ostatně vozy s cenovkou do oněch 200 000 korun tvoří polovinu nabídky největšího prodejce ojetých aut AAA AUTO!

Rychlost spoření je čistě individuální

Zhruba polovina Čechů si v měsíčním intervalu odkládá 5000 korun. Jestliže by tedy takto činil každý, pak by si na průměrnou v tuzemsku prodávanou ojetinu naspořil za 29 měsíců, respektive 2,5 roku. Pokud si ojeté auto budou kupovat manžel s manželkou při dvou příjmech, zřejmě se doba zkrátí na polovinu. Přesto si troufáme tvrdit, že je to vcelku dlouho, nehledě na bezpečnostní prvky auta a zastaralost některých systémů.

Jaká ojetá auta se kupují?

Samozřejmě vozy značky Škoda. Velmi oblíbená je hlavně prostorná Octavia, u níž se při zmiňovaném stáří vozů lze dostat na cenu 149 000 korun. Levnější je pochopitelně Fabia, o níž je také velký zájem.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

14 komentářů

 1. Honza Odpovědět

  A copak nám tím, kromě nenápadného poukazu na nejhorší šmejdy z Áček chtěli vlastně pisálkové říct?

  Jaká jiná než vyskákaná auta by asi lidi zde kupovali? Kde by na to brali? Uvědomují si vašnosti, že oproti západním zemím zde jsou mzdy (stejně jako ceny práce živnostníků) třetinové, když dobře poloviční? Zatímco ceny PHM, telekomunikací, energií, bydlení atd. když dobře stejné, spíš vyšší? Takto „úžasně“ si žije lid ve zdejší protektorátní kolonii zahraničních skladů, montoven a odbytiště druhojakostního zboží.

  Aby lidi aspoň trochu dohnali jakýs takýs standard, chodí do druhé práce, na melouchy, šetří na všem možném i nemožném. A kromě jiného to znamená, že si nemůžou zde lidi dopřávat rozmařilosti typu neustálá obměna aut za nová a nová a nová, nýbrž se udržují při životě ojetiny, které navíc nejsou prošpikovány ku.vítky, špehováním polohy apod.

  Že za Škodovky jsou lidi ochotní dát podstatně více než za mnohem výkonnější, lépe vybavená auta, to víme. Proto jsou ty ceny tak vysoké, i když to auto kolikrát nemá ani vzadu el. okna a má slaboučký motor spojený s fofrklackem a jen předokolou… Je to hold nějaký zbytek národní hrdosti, sic co prodali Škodu koncernu, už to ani moc české není. Samozřejmě druhý aspekt je ten, že kdo si koupí třeba jedničkovou Octávku, tak pokud není napadená kutilem, tuzerem či fakt zlikvidovaná, bude sloužit roky a když se něco přecejen pokazí, sežene díly, jak nové, tak na každém vrakovišti a umí to opravit kdekdo, což uznávám, i když škodovkářem nejsem.

  1. Jindra Odpovědět

   Honzo, souhlasím Ačka největší šmejd ,měl jsem jen škodovky 1.škoda136 L rok 1990 fronty ,pořadník ,vinkulace. Měl jsem ho 21let,všechno jsem si na něm dělal. 355000 km, najeto. 2.Fabia řada 1HTP najeto 260000 taFké koroze. 3.Fabia 81kw ,uvidíme. Rodinný rozpočet zatížen jak svina. Ale,co bychom chtěli,vždyt jsme Němcům záviděli ,že jezdí do práce autem a už to tu máme i u nás.To jsme dobří co.

 2. Petr Odpovědět

  Na nové auto bylo možné naspořit před rokem 1989,každý měl práci a náklady na život jako potraviny a bydlení bylo za babku.Taky jsme před rokem 1989 pořídili 2 nové auta.Za kapitalismu je to zcela nemožné pokud nejste podnikatel,tunelář nebo jiný podvodník.Do roku 2000 bylo možné ještě našetřit na auto závratných 50000 kč,dnes už jsem rád za nové elektrokolo za 24000 kč.Na auto zbylo 15000 kč.Naštěstí mám známé na STK a umím auta opravit tak ještě auto vlastním….

  1. míra Odpovědět

   Urychleně si jdi dát něco k jídlu, neb meleš z hladu! Za komárů se na auto šetřilo 20 let. Pak se na něj čekalo 2 roky v pořadníku a nakonec se týden stála fronta! O nějakém vybírání si výbavy či barvy nemohlo být ani řeči! Auto zpravidla dostalo jméno a stal se z něj v podstatě člen domácnosti! Takové to bylo za komunistů! Můj děda měl tisícovku 42 let! Můj otec měl stodvácu 27 let!!! Dnes si dojdeš koupit co jen chceš! bez čekání! Bez úplatku vedoucímu mototechny! Tak ČEST!

   1. Fredy Odpovědět

    Míro kolik Ti je,že jsy takový vůl,že píšeš takové hovadiny,v 79 první auto (trabant) v 80 na vojně kolaudace rod domku v 84 návštěva mototechny kde jsem nikdy předtím nebyl a hned mi nabídli auto které jsem chtěl akorát byl problém s barvou na kterou bych musel čekat 3 měsíce tak jsem bral žluté.Dneska si akorát tak koupíš prd.Na auta se běžně čeká půl roku a znám lidi kteří i na obyčejné auto čekali rok a na blbou barvu tři čtvrtě roku.A hlavně tenkrát se auta kupovali za hotovi né jak dneska kdy se kvůli blbému autu zadluží tak,že to ještě splátí děti.

 3. Vašek B. Odpovědět

  Dobrý den.Ten pán pisálek ani pořádně neví co píše vůbec nezohledňuje různé faktory,i kdyby ten člověk spořil oněch 5000 kde je dovolená nenadálý výdaj třeba oprava auta,takže realita bude většinou jiná a,když budu reagovat na komentář pana Petra ,tak bydlení opravdu bylo levnější tak u těch potravin to,tak úplně pravda není a o vybavenost domácností ani nemluvím celkově se máme dnes lépe, i když to neplatí pro všechny a rozdíli mezi lidmi jsou podstatně vetsí než za komunismu.Dost lidí se spoléhá na jistoty od státu,ale měli by se především spoléhat sami na sebe samozřejmě určitá část populace se běž podpory státu neobejde.

 4. Eleanor GT Odpovědět

  Jo jo pane Míro.Sice se za socialismu na auto čekalo,ale také si ho každý vážil.Vozil jsem auta ze Švýcarska kolem roku 1997.To jsem ještě nějaké peníze ušetřil.Dnes po 30 letech nenažraného kapitalismu mám ojetého Mercedesa W201 -190 taktéž 30 let starého a jsem rád že se z práce zedníka vůbec najím a zaplatím tu drahotu co tady panuje ve všem.A to musím ještě bokem kšeftovat.Až mě tohle ještě agent a jeho přisluhovači zakáží, vezmu vidle a půjdu směr Praha.Kdo má dnes peníze na nové auto je buď zlodějský podnikatel co parazituje na práci ostatních,politik a nebo člověk co zdědil,nebo koupil něco levně draze prodal.Nikdo jiný v této zemi si to nemůže dovolit.Tak že neplácejte tady milá redakce nesmysli.

 5. Kamil Odpovědět

  dobrý den,
  domnívám se,že manipulace se silou české koruny,udržováním rozdílů v platech v ČR-versus-,,západ“
  -to nemůže vadit lidem,kteří se nenadřou,vezou se,nějakým způsobem na tom profitují
  -divím se lidem,kteří opravdu makají a zlepšení života není úměrné
  Rád bych zjistil,že se najde někdo se silou to změnit,-abych mohl k volbám
  Rád bych zjistil,že o tom si tady lidi budou psát a by se spojili pro změnu – místo nepodstatných a neporovnatelných životních postřehů

 6. Jindra Odpovědět

  Míro, máš pravdu,ale musíš na to mít.Ale chlapi,já nepotřebuji nějaký sajrajt z německa,mě by stačilo obyčejné nové auto,škodovka ,bez různých asistencí, tempomat mám v noze,atd. Ale za pár kaček,né 15let stará buchta, čili octávia. Hlavně,že to je nové a bez koroze. Vždyt umíme jezdit s meziplynem.120 tisís ,dobrá by to byla cena ,né.

 7. Jirka Odpovědět

  ačkoliv bych si mohl dovolit nové auto vyšší střední třídy, tak jezdím 19letým autem za jednu výplatu. Proč? Protože mě v těch nových autech otravuje elektronika, všemožní asistenti a celková letargičnost motorů a to i těch silných. Bohužel svázaných emisními limity. Staré auto má i tu výhodu, že TCO je mnohem nižší. Dokonce se jej vyplatí servisovat v autorizáku, kde mám 25% slevu na díly i práci. Na STK to prochází úplně v pohodě, akorát emise obvykle měří dvakrát, protože při prvním pokusu obvykle naměří tak nízké hodnoty, že tomu nevěří. Pojištění je skoro zadarmo. Když mi to někdo odře, tak to sice zamrzí, ale ne tak jako u auta za milion. A kdybych jej někde svou chybou zrušil, tak za tu jednu výplatu koupím vlastně možná ještě lepší. Vtipné je i to, že tohle auto nemá žádné konstrukční vady, nerezne, motor a převodovka vydrží klidně milion kilometrů …
  Nenapadá mne jediný důvod, proč si pořizovat novější. Prestiž, nebo takové to „koukejte na co mám“ mě nebere, ten pocit uspokojení z nové hračky je tak na 14 dní. Naopak mi přijde zajímavější ten/ta, kterého/kterou potkám v krásně udržovaném starém autě.
  Možná bezpečnost by mohla být důvodem, ale i to moje auto má již bezpečnost na hodně dobré úrovni.

  1. suchoň Odpovědět

   Jirko zdravím,
   můžeš mi prozradit, jaké 19 let staré auto za jeden průměrný 34000 plat /tedy max 28000 čistého/ máš na mysli ? Nerezaté, bez vad, s možností najet milion km ?. Děkuji za info.

   1. Vencl Odpovědět

    Já tedy jedno auto splácím, Scout 2007 a musím ještě rok vydržet.
    Na jednu stranu bych se toho nejraději zbavil na druhou stranu přemýšlím,
    že si ho asi nechám, protože na jiné mít nebudu !!!
    Abych teď spořil na jiné, tak na to fakt nemám a ani nebudu mít, není z čeho.
    Jednou bych si rád koupil nové, nebo zánovní dva roky staré, ale to bychom museli mít výplaty jako na západě.

   2. Jirka Odpovědět

    nepsal jsem, že je to za průměrný plat, ale za ten můj. Jinak doporučuji Volva, s benzinovými pětiválci a s 5q manuálem. Nesmrtelná varianta. Jinak za 30-35 by se pořídit asi i dalo, sice ne krasavec (ty jsou za dvojnásobek), ale na to to nejezdí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *