Důchod

Nový rok ve znamení zvyšování důchodů

Přichází nový rok 2020 a sním i zvyšování důchodů, které vyplývají z povinné zákonné valorizace a dílem i z vládního návrhu zákona, který přijal v minulém roce parlament. Pojďme se tedy na tuto problematiku podívat hlouběji.

O kolik penze porostou?

Valorizace se dotkne úplně všech vyplácených důchodů. Nepůjde tedy jen o starobní ale i o invalidní, vdovské a vdovecké nebo sirotčí důchody. Musí však být přiznány před 1. lednem 2020. Zvýšení se pak poprvé dotkne splátky splatné po 31. 12. 2019. Základní výměra se zvyšuje o 220 Kč. Tedy z 3270 Kč na 3490 Kč. Ta procentní pak o 5,2 %. Navíc se ještě důchodců týká zvýšení nad rámec valorizace. Půjde o 151 Kč navíc.

Souběh důchodů

V případě, že pobíráte jak přímé (starobní, invalidní) i pozůstalostní důchody (vdovský a vdovecký, sirotčí), procentní výměra každého takového pobíraného důchodu se zvýší o 5,2 %. Dodatečné zvýšení o 151 Kč však náleží jen k tomu důchodu, které má procentní výměru vyplácenou v plné výši. Jednou vám náleží i základní výměra. Pokud osoba pobírá dva sirotčí důchody, jde o takzvaného oboustranného sirotka, pak dodatečná částka 151 Kč, o kterou se důchody zvyšují, náleží jen k důchodu, k němuž se vyplácí základní výměra.

Modelový příklad u souběhu důchodů

Abychom si problém zvýšení u souběhu důchodů přiblížili, použijeme modelový příklad. Má-li důchodce u starobního důchodu procentní výměru 12 500 Kč a základní výměru 3270 Kč a vdovský důchod s procentní výměrou 2400 Kč, pak dohromady pobírá 18 170 Kč měsíčně v roce 2019. V roce 2020 se jej pak týká zvýšení. To bude následující. Procentní výměra vzroste na 13 301 Kč (12 500 + 5,2 %) a základní výměra na 3490 Kč (3270 + 220). U vdovského důchodu se pak procentní výměra zvýší o 5,2 % na 2525 Kč. Dohromady tedy bude nově od roku 2020 pobírat 19 316 Kč.

2 komentáře

  1. Milena Odpovědět

    Pokud se nestanoví minimální důchod , s plně odpracovanými roky, na polovinu průměrné mzdy, budeme mít my, min. 1/3 důchodců – nyní s velmi podprůměrnou penzí – pořád pouze na přežití, vládo zamyslete se, rozdáváte, v době kdy je práce přehršel, stále podpory v nezaměstnanosti! nesnižujete rodičovskou na dva roky, max. na tři, a pořád rozhazujete tam ,kde to není již třeba!.Na své důchodce kašlete, neb vy budete brát svých několik desítek tisíc, že? To inflační přidávání, které ani není inflační neb se nejvíce přidává těm, co mají hodně, je pro většinu z nás opravdu velice nízké, neb na vyrovnání inflace by bylo potřeba 2x tolik navýšení.:-(

  2. Jindra Odpovědět

    Cikan,který neprcoval, třičtvrtě života strávil v base, pak dělal dzeci, za celý život odpracoval 1.5 roku,bere větší důchod než ten co vstával celých 45let v4,30 a poctivě pracoval. Pak se přidá důchodcům 900kč. což je nic. protože se za minulé vlády kdy do toho mluvil Kalousek a Sobotka dali 40kč meziročné, výsměch všem důchodcům. A tak je to správné tak to má byt. Důchodce nemá rukojmí.Jen jednou za 5let možnost volit, volit tu stranu,která přidá na důchodě.Zlatej Babiš Andrej.Na hrad s ním. Jako prezidenta si ho umím představit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *