Až 8000 dětí na dlažbě. Smutná realita ČR

Tony Havlík, spisovatel a redaktor Refresheru, stojí za projektem, který má upozornit na to, že bezdomovcem („houmlesákem“) se může stát kdokoli z nás. Ohrožení jsou také mladiství. Ve své knize Homeless Guide: Jak přežít na ulici nás seznámí se čtyřmi životy mladých lidí, kteří se (svojí vinou?) ocitli na ulici. V knize se snaží přiblížit svět bezdomovců ostatním lidem.

Homeless Guide

Jedná se o naprosto unikátní knihu. Popisuje osudy čtyř bezdomovců, z jejichž životních příběhů nám jde mráz po zádech. Tak například talentovaný Vojtěch se z Pražské filharmonie dostane na ulici, Karim se musí živit prostitucí atd. Tyto příběhy ale nejsou jedinou složkou knihy. Dozvíme se také o historii bezdomovectví a další zajímavosti i životě na ulici.

Démon alkohol

Spousta lidí se zdráhá bezdomovcům přispět nějakou tou korunou. Zcela důvodně se obávají, že si za to koupí alkohol. Ten má hned dvě nezastupitelné role v životě bezdomovce: zahřívá duši i tělo (to znamená, že jím lidé „řeší“ své problémy a zároveň jej pijí pro zahřátí v zimě). Bezdomovci si ho opatří tak jako tak – ať koupí nebo krádeží.

Jak pomoci?

Nejlepším způsobem pomoci pro tyto lidi však není přispět jim na alkohol nebo na jídlo. Ale začít pracovat  jako dobrovolník, nebo přispět organizacím, které mají za cíl pomoc bezdomovcům (například Naděje nebo Armáda spásy). A právě na tyto organizace se obrací lidé, kteří se na ulici ocitli. Avšak ne všichni. I když lidé nemají svůj vlastní domov, stále jsou ještě hrdí a nechtějí „žebrat“.

Kdo se stává bezdomovcem?

Život na ulici si nikdo nevybírá. Bezdomovci jsou většinou lidé, se kterými si osud nepěkně zahrál. Tak například velmi časté je nešťastné dětství – mladiství utečou z domova a začnou bydlet jako bezdomovci. Další velice obvyklý případ je, že osoba vyjde z vězení. Nemá kam jít, nemá práci a tím to začíná. Bohužel příčin je mnoho a návrat z ulice do normálního života už bohužel tak snadný není.

8 komentářů

 1. Roman Odpovědět

  České politiky tyto děti vůbec nezajímají. Raději sem dovezou děti ze Sýrie a z Ukrajiny sem vozí zraněné děti na léčení. Nechápu,kdo tyto „PRORADNÉ“ politiky volí?

 2. Fišer Odpovědět

  Za mnohé bezdomovce může stát potažmo ty strany , který zvedly pazoury pro nekontrovatelné zvýšení nájmů . Bohužel i mezi ně patřila paní Ťáňa Fišerová, která pak řekla že by si nejraději ruku utrhla, pozdě.

 3. Hejna Petr Odpovědět

  Jde třeba i o děti ( už dospělé ) z děcáků. Nemají kam jít. Kdyby to ale vzali přes Afriku a přepádlovali moře, tak se o ně postaráme.

 4. Irena Slavíčková Odpovědět

  máte naprostou pravdu a je to ostuda naší země. Rovněž tak stát zaspal o péči starých a nesoběstačných lidí , protože dnešní „děti“, kteří budou odcházet do starobní penze nejdříve v 65 lketech se o ně prostě starat nemohou !

 5. martin vaněk Odpovědět

  Sametový ráj 3.0 … Děkujeme Chátro 77… 🙁
  Jinak zapomeňte na ziskovky, ty bohatě dotujeme skrze své daně: nabídněte bezdomovcům odměnu za práci.

 6. Toni Odpovědět

  Na ulici se po nějaké nešťastné souhře náhod a omylů může dostat každý, to bez pochyb. Ale taky kdo má snahu a chce, tak se z té ulice zase může celkem rozumně dostat.
  Už jen proto, že v dnešní době začíná spousta fabrik lidem hradit ubytovny….a to už je celkem dobrý start, jak nebýt bezdomovcem na ulici.

 7. Petr Odpovědět

  Naši politici eurohujeři a jim podobní řeší pouze aby měli ta svá koryta plná a aby se zavděčili EUnii která to svinstvo zničit východní evropu praktikuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *