Průměrná mzda v Česku opět výrazně vzrostla

Průměrná hrubá měsíční mzda oproti loňskému měření v tomto období opět si zase o něco polepšila. Oficiálně ve druhém čtvrtletí tohoto roku dosahovala 34 105 korun, což znamená, že si obyvatelé České republiky v průměru polepšili o celých 2 290 korun. Číslo je to ovšem poměrně zavádějící, protože polovina lidí tuto hranici sice výrazně přesáhla, nicméně ta druhá část populace bohužel dosahuje mnohem nižšího měsíčního ohodnocení.

Předeslaný pokles se nakonec nekonal, alespoň zatím

Ačkoli se v brzké době očekává zbrzdění ekonomického růstu a následný pokles, na průměrných měsíčních mzdách se to zatím neprojevilo. Tato skutečnost překvapila i samotné ekonomické odborníky. Pokud budeme počítat i s inflací, tak meziroční nárůst průměrné mzdy činil krásných 4,3 procenta, což je pro zaměstnance stále velice pozitivní zprávou. Společnosti tímto způsobem reagují na nízkou nezaměstnanost, vysoký počet volných pracovních míst a nedostatek kvalitních zaměstnanců, kteří v případě nespokojenosti mohou kdykoli odejít hledat štěstí jinam.

Rozdíly mezi jednotlivými regiony jsou značné

Nejlépe si pak podle předpokladů vedou zaměstnanci pracující v Praze, kde se průměr pohybuje kolem 42 tisíc korun. Metropole naší země je ale zároveň také jediným místem s mzdovým průměrem vyšším než 40 tisíc korun.

Nejhůře si naopak vedou lidé v Karlovarském kraji, jejichž měsíční průměr hrubé mzdy byl vypočítán na 29 691 korun. O moc lépe si nevedou ani zaměstnanci ve Zlínském, Olomouckém, Pardubickém a Jihočeském kraji.

Nárůst zaznamenal také veřejný sektor

Do růstu průměrné hrubé měsíční mzdy určitým způsobem zasáhla také politika státu. Ten totiž v letošním roce zvýšil hranici pro minimální mzdu a zároveň rapidně zvýšil také finanční odměny pracovníků ve veřejném sektoru. Firmy proto v podstatě neměly na vybranou, jinak by si své zaměstnance neudržely.

 

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.