Facebook přichází s vlastní měnou

Ještě do nedávna platilo, že na vlastní měnu a její fungování měl monopol stát. Dnes však platí něco jiného. Žijeme v době kryptoměn, bitcoinů a podobných věcí. A v poslední době se ukázala na obzoru další měna. Plánuje ji zavést Facebook a má bitcoinu a jiným měnám konkurovat. Pojďme se na detaily podívat.

Libra od Facebooku

Libra. tak se bude jmenovat nová virtuální měna společnosti Facebook. Nejde však o stejné pojmenování jako u britské libry. Ta se v angličtině jmenuje Pound sterling. Facebookovská libra bude nést toto jméno však i v angličtině. Má jít o stabilnější a praktičtější měnu pro běžné používání a placení. Na rozdíl například od bitcoinu. Nejde však jen o dílo samotného Facebooku. Za librou stojí Libra Association – tedy vedle facebooku ještě dalších 27 firem, jako například Mastercard, Visa, PayPal, PayU, eBay nebo Uber.

Stabilnější kurz?

Tato nová měna by měla být, jak již bylo zmíněno, stabilnější a praktičtější pro běžné spotřebitele při placení. I proto bude její kurz navázán na koš nejstabilnějších měn na světě. Konkrétně půjde o koš složený z dolaru, švýcarského franku, eura, britské libry a jenu. Navíc ověřování budou ze začátku vést takzvaní validátoři. Tím se tato virtuální měna bude lišit od bitcoinu. Ten může ověřit každý v řetězci. Dále je počet bitcoinů předem omezený. To u libry platit nebude.

Alternativní finanční systém

Cílem Libra Association je vytvořit alternativní prostor finančního a bankovního systému. Cílovou skupinou by mohlo být až 1,7 miliardy lidí. zejména ti, kteří nemají přístup k tradičním bankovním institucím. Právě to je důvod účasti na projektu mnoha neziskových organizací a institucí z akademického prostředí. Právě rozvojové země by totiž mohli libru využívat. Systém by totiž mohl posílat peníze skoro stejně tak snadno, jako když si na Facebooku posíláte zprávy.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *