Průběh řízení o dopravním přestupku a jak se bránit

Policie

Pokud vás policisté na silnici zastaví s tím, že jste spáchali některý z dopravních přestupků, pak vaší jedinou možností ani zdaleka není jen zaplacení pokuty na místě. Pokud však pokutu zaplatíte, má to pro vás specifické následky. Na celou problematiku se dnes společně podíváme. Pojďme na to!

Vyřízení věci na místě či správní řízení

Pokud vás policisté například zastaví za překročení maximální povolené rychlosti, oznámí vám, že bud můžete zaplatit uloženou pokutu na místě a tím věc takto vyřídit, nebo může celá věc projít standartním správním řízením. Často vám policisté řeknou, že ve správním řízení bude trest přísnější a můžete přijít i o body. Ne vždy je to však pravda. Zejména u vážnějších přestupků to pravda nebývá. Správní orgán bude v řízení zjišťovat všechny okolnosti přestupku i to, zda se přestupek opravdu stal. To klade vysoké nároky na důkazy ze strany policie.

Tzv. „bloková pokuta“

Pokud přistoupíte na pokutu na místě, vydá vám policista tzv. příkaz na místě. Jde o specifické správní rozhodnutí dle § 150 odst. 5 správního řádu. Jeho specifikem je, že účastník plně uznává důvody potrestání a považuje stav věci za prokázaný. Nejdůležitějším důsledkem je, že zaprvé musíte zaplatit pokutu, zadruhé, že již neexistuje řádná oprava. Nemůžete se totiž proti takovému rozhodnutí odvolat ani (jak je pro příkazy typické) podat odpor. Tím, že příkaz podepíšete, je rozhodnutí platné, pravomocné a vykonatelné. Můžete sice využít mimořádné opravné prostředky (například podnět k přezkumnému řízení pro porušení zákona – typicky u krajského úřadu), avšak oprava je již složitá a povinnost platit neoddálíte.

Správní řízení – větší možnost obrany

Může se stát, že policisté něco zanedbají, nemají dostatečné důkazy, špatně vyhodnotili odchylku jakéhokoli změření. V závažnějších věcech a při sporných situacích je dobré na místě trvat na tom, že chcete, aby věc prošla standardním správním řízením. Správní řízení je zakončeno rozhodnutím (či příkazem), který (pokud vás shledá vinným ze spáchání přestupku) obsahuje vyměřený trest. Typicky pokutu či dokonce zákaz činnosti. Nesouhlasíte-li s rozhodnutím můžete podat do 15 dní od oznámení odvolání (v případě příkazu odpor). To se podává k správnímu orgánu, který rozhodoval v prvním stupni. Musíte uvést v čem spatřujete nezákonnost či nesprávnost postupu správního orgánu. Proti dalším rozhodnutím se lze bránit ještě obnovou řízení, podnětem k přezkumnému řízení nebo dokonce správní žalobou proti správnímu rozhodnutí.

Zdroj: https://frankbold.org/poradna/spravni-rizeni/spravni-rizeni/spravni-rizeni/rada/prestupkove-rizeni#ft37, https://www.portalridice.cz/clanek/prestupkove-rizeni, zákon č. 500/2004 Sb. správní řád

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.