01_skoda2

Bělorusko zakazuje dovoz škodovek

Běloruská vláda zakázala dovoz automobilů od českého výrobce společnosti Škoda auto. Stejně tak rozhodl o tom, že mezi zakázané dovážené zboží budou patřit také ty od německé firmy Liqui Moly nebo Baiersdorf, mezi jehož značky patří i brand NIVEA. Zákaz nabyde 10 dní od jejich vyhlášení (vyhlášeny byly 23. 4. 2021) a budou platit půl roku.

Jak vláda zákaz vysvětluje?

A co vlastně běloruskou vládu k zákazu dovozu mimo jiné i českých škodovek vedlo? Vláda uvedla, že jde o krok, který má zabezpečit národní zájmy Bělorusko. Reaguje také na podle vlády nepřátelské kroky vůči běloruskému národu. S čím tedy má vlastně tento krok souviset? Dost možná s tím, že česká Škoda auto řekla, že nebude sponzorovat hokejové mistrovství světa, pokud se bude letos konat v Bělorusku. Podle vyjádření automobilky je pro společnost důležité dodržování lidských práv. Stejné kroky učinily i výše uvedené německé firmy. Právě tento důvod, byť vládou Běloruska oficiálně nevyslovený, se tedy zdá být nejpravděpodobnější.

Zrušené pořádání hokejového mistrovství světa

V tomto roce se totiž mělo konat mistrovství světa v ledním hokeji v Minsku a v Rize. Mezinárodní hokejová federace, která akci každoročně pořádá, však nakonec běloruské pořádání zrušila. Šlo o reakci na loňské kontroverzní zvolení prezidenta Běloruska Lukašenka a následné násilné potírání demonstrací a protestů Bělorusů proti těmto volbám. Hokejové mistrovství světa se tak bude konat jen v Rize a to v termínu od 21. května do 6. července.

Protesty po loňských prezidentských volbách

Zrušením pořádání mistrovství světa Běloruskem se tedy kvůli kritice i intervenci sponzorů nakonec přesunulo celé mistrovství světa výlučně do Rigy. Po prezidentských volbách v Bělorusku totiž začaly celou zemi zmítat mohutné protesty proti zmanipulovaným volbám. Ústřední volební komise totiž znovu ve funkci potvrdila dosavadního prezidenta Lukašenka. Volby neuznalo velké množství organizací a států včetně Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto – Pixabay

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

6 komentářů

  1. Miloslav Odpovědět

    Sankce , dotace , bojkot , zákazy , omezování , vměšování , vyhrožování , který stát je bez demonstrací ? Co třeba USA.

  2. Milan Odpovědět

    chachacha, to je komedie, taky náhr. díly se tam přestanou dovážet? Jak si ty škodovácké kraksny pak chudáci Bělorusové opraví?

  3. J.Janouch Odpovědět

    Proč nenapíší pravdu, že naše vláda má společně s FBI prsty na spackaném atentátu na jejich prezidenta i stím, že dojde k vyvraždění celé jeho rodiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *