Prodloužené vánoční prázdniny nebudou: Čísla jsou přitom na maximech

Robert Plaga

O faktu, že počty nově nakažených nyní dosahují v České republice na své maximum, není třeba nijak pochybovat. Čísla hovoří jasně. Situace se mimo jiné týká také školství. Provoz samotných vzdělávacích institucí byl omezen minimálně. za to můžeme být na jednu stranu rádi, na stranu druhou tady dochází k poměrně solidnímu šíření koronaviru. Pochyb o tomto faktu není, vždyť statistiky hovoří jednoznačně. Odstupující ministr školství Plaga přesto zamítl prodloužení vánočních prázdnin. 

Incidence je oproti minulým vlnám až pětinásobná

Bohužel. Vychází to z dat, která pro Pedagogickou komoru zpracoval datový analytik M. Bauer na základě dat ÚZIS a ČSÚ. Nyní přesahuje incidence 1000 nakažených na 100 000 dětí. To už není málo. V některých oblastech je v srovnání s minulými vlnami až pěrtinásobná. Jasně hovoří i Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora: „Nejprve dosáhla maximálních hodnot za celou dobu epidemie nákaza u žáků středních škol, o týden později to byli žáci druhých stupňů ZŠ a v následujícím týdnu žáci prvního stupně základních škol. Minulý týden byl rekordní už i u dětí v mateřských školách.“

Počty nově nakažených dětí

Grafika: Pedagogická komora

Počty hospitalizovaných dětí

Grafika: Pedagogická komora

Trasování hygieny není dostatečné 

Mnohdy totiž dokáže vytrasovat třídu až za týden nebo i delší dobu. Tím pádem je jasné, že děti nosí koronavirus domů a šíří se solidně dál. Z hlediska šíření je alarmující také fakt, že většina dětí nevyžaduje žádnou pomoc a nemoc u nich probíhá takřka bezpříznakově. Mnohem efektivnější by bylo, kdyby kompetenci přechodu na distanční výuku měli ředitelé škol. Ti ví velmi rychle, jak to na základě testování s nově nakaženými vlastně je.

Počty nově nakažených dětí

Grafika: Pedagogická komora

Prázdniny navíc být nemusejí, distanční výuka by mohla

Přesně tak, a to minimálně na druhém stupni základních škol a školách středních. Nic moc převratného by se nestalo. Rodiče by s dětmi většinou nemuseli být doma a incidence by se mohla do určité míry snížit. Přesto se ale nad ničím takovým neuvažovalo. Ostatně odcházející ministr a jeho úřednická armáda už logicky do detailů nic moc řešit zřejmě nehodlají.  

Počty nakaženýchGrafika: Pedagogická komora

Zdroje info: Pedagogická komora
https://fm.denik.cz/zpravy-z-ceska/vanoce-prazdniny-skoly-covid.html

Robert Plaga: Náhledové foto Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.