Kdy se dočkáme zálohovaných PET lahví

PET láhev

Pojem plošná opatření se nemusí týkat jen covidu, do veřejné debaty se opět vrací nápad na plošné zavedení záloh na PET láhve, případně nápojové plechovky. Cesta, kterou razí i ty největší nápojářské společnosti u nás jako jsou Kofola, Mattoni či Coca Cola, rozhodně není bez šance na to, aby se dostala až k realizaci. Proč je u nás tlak na zavedení záloh a co by to přineslo?

Třídění je hezké, ale je to jen začátek

Jednotný systém, v jehož rámci by se PET lahve spolu s plechovkami prodávaly s vratnou zálohou, vracely se a poté recyklovaly, by skutečně mohl být již blízkou budoucností. Hlavní motivací je podpora opětovného využití plastů. Systém na tříděný odpad zde již sice poměrně dlouho a dobře funguje, ale vlastní třídění není totéž, co recyklace.

Zatímco totiž patří Česká republika v premiantům v třídění, zdaleka ne všechny PET lahve ve žlutém kontejneru skončí jako recyklované. Nezanedbatelná část z nich se totiž stejně dostane do spaloven. Zástupci výrobců nápojů jsou nositelé názoru, že zálohování bude mít významný vliv na zvýšení rozsahu recyklace PET lahví a plechovek u nás.

Odpad

Foto: Pixabay

Zálohy jsou v Evropě časté

Opakované použití stejného materiálu je samozřejmě cenné hlavně pro životní prostředí. Vícenásobné použití jednoho obalu na pití je určitě lepší, než si chodit pokaždé pro jinou PET láhev. Koneckonců, stejně bychom měli všichni přistupovat k využití všech znovu-využitelných věcí.

Ne náhodou tak již zálohování PET lahví v některých zemích funguje, namátkou můžeme jmenovat Německo, Švédsko nebo třeba Chorvatsko. A začátkem roku 2022 se k nim připojí i Slovensko. U nás by musel být samozřejmě schválen zákon. Existuje navíc i názor, že skutčný dopad zálohování by nebyl tak silný.

Láhve by se museli vracet nepoškozené a bylo by proto nutné převážet prázdné láhve – tj. ohromný objem s minimální hmotností, což je samo osobě dost neekologické. Ty poškozené by pak stejně skončily v tříděném odpadu. Rozřazení na využitelné i nevyužitelné by určitě mělo svoji váhu pro pomoc životnímu prostředí, otázkou je, zda by byl význam skutečně tak velký, aby se zavádění takto komplexního systému vyplatilo.

Zdroj informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zaloha-pet-lahve-plechovky-iniciativa-pro-pro-zalohovani-coca-cola-heineken-kofola-mattoni-prazdroj.A211111_121325_ekonomika_rie

Foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.