Jak si zkontrolovat, zda nedlužíte státu

dluhy

Máte všechny své finanční závazky pod kontrolou? Možná si myslíte, že ano. To však automaticky nemusí znamenat, že tomu tak je. I malá dlužná částka, může se svým příslušenstvím narůst v obří dluh. Proto se dnes podíváme, jak si zkontrolovat, zda nedlužíte státu. Jak na to?

Nedlužím státu?

Nejlepším způsobem, který je jevíce praktický a pohodlný, je použít webovou aplikaci Nedlužím státu. V této aplikaci vyplníte dotazník, který se vás ptá na otázky, které mohou indikovat, zda nedlužíte na nějaké platbě státu či veřejným institucím. Mezi otázky patří například: Měl jste někdy psa? Byli jste někdy OSVČ? U jaké zdravotní pojišťovny jste? Po vyplnění těchto otázek vám stránka ukáže instituce, kde byste mohli mít své veřejnoprávní dluhy. Například finanční úřad, zdravotní pojišťovna a podobně. S každou institucí vám stránka nabídne online formulář, kterým podáte žádost o sdělení, zda nedlužíte právě jim. Tyto instituce vám pak sdělí, zda tam máte dluh nebo ne a popřípadě v jaké výši.

Jak zjistím, zda nejsem v exekuci

Dalším otazníkem je, zda proti vám bez vašeho vědomí není vedena exekuce. To můžete zjistit v Centrální evidenci exekucí. Nejsnadněji se k ní dostanete na pobočkách CzechPointu, kde si můžete pořídit výpis. Z této evidence však nezjistíte, kdo je váš případný věřitel, tedy komu peníze dlužíte. Zjistíte však konkrétního exekutora a konkrétní exekuce. Dalším výpisem může být výpis z takzvaného SOLUSu. Ani zde nenajdete věřitele, ale můžete například vidět, zda o vás vedou záznam banky, operátoři nebo dodavatelé energií.

Co dělat, když dluhy najdete

Pokud najdete nějaké dluhy, pak je dobré instituci ihned požádat o splátkový kalendář. Dobré je také vyhledat bezplatnou pomoc a poradenství. To u nás bezplatně nabízí například organizace Člověk v tísni, Charita České republiky, Rubikon centrum, či webové stránky www.nedluzimstatu.cz, které osbahují sekci „Dlužím, co teď.“ Dobré je také pátrat po svých dluzích pravidelně. Například jednou za rok. Dále třeba při změně bydliště či doručovací adresy či při podezření, že někdo zneužívá vaše doklady či osobní údaje.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/695215/nedluzite-statu-expert-radi-jak-to-jednoduse-zjistit-a-co-delat-pak.html
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.