Igor Matovič: Podejte Zelenskému prst a odtrhne vám celou ruku

Zelenský

Slovenská televizní debata odhalila napětí a neshody ohledně Ukrajiny, které nejsou pouze povrchní. Slovenští političtí lídři vyjádřili hlavně svou kritiku vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. 

Jednou z kontroverzí, které vypluly na povrch, je ukončení vojenských dodávek Polska do Ukrajiny. Ukrajina žádala Polsko o více vojenské pomoci. Polsko však odmítlo.

Podejte prst a odtrhne vám celou ruku

Bývalý slovenský premiér Igor Matovič netají svou kritiku vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. „Podejte prst a odtrhne vám celou ruku. A Zelenský by asi takto chtěl celou ruku,“ komentoval Matovič. Tato kontroverzní analogie naznačuje, že slovenská politika vnímá Zelenského požadavky na podporu Ukrajiny jako příliš náročné.

Kollárův apel na omluvu

Boris Kollár, předseda Národní rady a lídr hnutí Sme rodina, připomněl, že Slovensko bylo aktivním účastníkem mezinárodních snah na podporu Ukrajiny, jak humanitárně, tak vojensky. Nicméně zdůraznil, že pomoc nemůže být zneužívána jako páka ve vztazích mezi sousedy. Kollár apeluje na Zelenského, aby vzal záležitost do svých rukou a požádal Polsko o odpuštění.

Někdejší předseda Národní rady Andrej Danko, který je známý svým proruským postojem, vyjádřil pochopení pro postoj Polska v této záležitosti.

Budou se hlasovat pro vojenskou neutralitu?

Europoslanec Milan Uhrík z hnutí Republika upozornil na otázku vojenské neutrality Slovenska a volal po referendu o vystoupení z NATO. Argumentoval tím, že by nechtěl, aby slovenští vojáci museli bojovat na Ukrajině. Otázka vojenské neutrality znamená i možnost zavedení povinné vojenské služby, což by mělo vliv na slovenskou společnost a ekonomiku.

Tomio Okamura

K situaci se vyjádřil i kontroverzní český politik Tomio Okamura. Okamura neskrývá svou kritiku vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a jeho postojům. Tomio Okamura označil Zelenského slovy „nevychovaný a nevděčný spratek“, což jasně ukazuje na jeho kritický pohled na situaci.

„Podle mého názoru se ukrajinský prezident chová jako nevychovaný a nevděčný spratek. Jen Fialova kolaborantská vláda nadále poklonkuje Kyjevu a Washingtonu. Polsko hájí své národní zájmy.“ , napsal Okamura na své sociální sítě.

Zdroje info: Twitter, https://cnn.iprima.cz/zelenskemu-date-prst-a-vezme-celou-ruku-rika-matovic-politici-se-opreli-do-ukrajiny-412781

Náhledové foto: Kancelář prezidenta republiky