Prodeje počítačů ve světě klesají

laptop

Několik posledních let platilo pravidlo, které se zdálo málem věčné: prodeje počítačů v daném roce byly vždy vyšší než v tom předchozím. Jediné, co se měnilo, byly poměry mezi jednotlivými typy prodávaných počítačů. Tento trend byl celosvětovou pandemií a požadavky, které kladla na provoz firem i škol, ještě výrazně posílen. Prodejní výsledky za první čtvrtletí roku ale naznačuje, že letos bude vše jinak.

Po pandemii klesá o počítače zájem

Pokles prodeje počítačů byl zaznamenán v důsledku konce pandemické doby. Prodej osobních počítačů se v meziročním srovnání snížil zhruba o 3 – 7 procenta v závislosti na konkrétní analýze.

Hlavní podíl na tom má výrazně menší zájem škol o jednoduché a levné chromebooky. Díky absenci Windows nemuseli platit za licenci k operačnímu systému a školám základní přístroje bohatě stačily. Pokud totiž ze statistik vyjmeme chromebooky vyjmeme, zjistíme, že počítačů se prodalo spíše více.

pocitac

Foto: Pixabay

Nejen konec pandemie

V žádný velký nárůst prodejů nemohou výrobci osobních počítačů očekávat ani v blízké budoucnosti, a nejde jen o (doufejme) končící pandemii. Díky ní si totiž nový počítač pořídilo tolik lidí, že v následujících několika letech bude nový stroj potřebovat méně lidí.

Výrobci počítačů se navíc stále potýkají i s nedostatkem čipů, což výrazně ovlivňuje prodej. Také do Ruska již nebude řada firem vyvážet nové počítače kvůli jeho invazi na Ukrajinu a následným sankcím.

K tomu přibude i pravděpodobný pokles kupní síly v některých zemích nebo minimálně určitá finanční nejistota spojená s dopady pandemie i velkého válečného konfliktu na globální ekonomiku.

Vše výše uvedené se ale rovná celkových dat. I v současné situaci jsou totiž výrobci, kteří naopak rostou. Z těch velkých jde o Apple, Dell a Asus.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/pandemicky-zajem-o-pocitace-slabne-40393989

https://connect.zive.cz/clanky/prodeje-pocitacu-se-po-letech-propadaji-rostou-jenom-apple-asus-a-dell/sc-320-a-215953/default.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.