Jak by mohla vypadat Jurečkova důchodová reforma

01_duchod2

Celá vláda a speciálně ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL) si při ustavování nové vlády dali ambiciózní cíle. Mimo jiné je mezi nimi důchodová reforma. V této době se můžeme podívat na první kontury vládního plánu. Jak se má pod taktovkou středopravicové vlády změnit systém penzí v České republice?

Jurečka ustanovil expertní tým

Začněme personáliemi. První dubnový den ustanovil ministr práce a sociálních věcí expertní tým, který se má novému systému penzí věnovat. Členové skupiny se dělí do tří týmů. prvním je expertní tým. V něm jsou ekonomka Helena Horská, náměstek ministryně pro vědu a výzkum Štěpan Jurajda, zástupce ředitele think tanku IDEA Filip Pertold a předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Za koalici jsou v týmu Šárka Jelínková (KDU-ČSL), Jan Bauer (ODS), Viktor Vojtko (STAN), Miloš Nový (TOP 09) a Tomáš Martínek (Piráti). Poslední skupinou jsou zástupci ministerstev. Zde je to za ministerstvo financí Lenka Kohoutová, ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická, a náměstkyně Iva Merhautová, za ministerstvo práce a sociálních věcí.

Minimální důchod

Jedním z pilířů nové důchodové reformy by měl být minimální důchod, tedy částka, na kterou budou mít nárok všichni starobní důchodci. Jeho výše ještě dle ministra není jasná, při přípravě volebního programu se však hovořilo o částce 10 nebo 10,5 tisíce korun měsíčně. Tato částka by se pravděpodobně do budoucna zvedla, zejména vzhledem k nynější inflaci.

Postupné odcházení do důchodu

Novinkou by také mohlo být postupné odcházení do důchodu. Kdo bude chtít pracovat i v důchodovém věku, bude si moci nechat vyplácet důchod jen částečně. Po definitivním odchodu do penze by si pak nechal vyplácet částky s bonusem.

Zohlednění vychovaných dětí a mezigenerační solidarita

Vláda by také do reformy mohla přidat možnost posílání jednoho procentního bodu důchodového pojištění svým rodičům nebo prarodičům. Tato částka by šla rovnou do důchodu těchto osob. Odvody by se však dle ministra nezvyšovaly. Mnozí však kritizují tento princip jako nekoncepční a rozpočtově zatěžující. Ministr také uvažuje nad zohledněním vychovaných dětí do výše důchodu. Stejně tak chce vláda snížit minimální povinnou dobu pojištění z 35 na 25 let.

Zdroj: https://www.penize.cz/duchody/431314-minimalni-duchod-a-bonusy-za-deti-duchodova-reforma-podle-jurecky, https://www.mpsv.cz/duchodova-reforma

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.