Hypotéka

Jak vysoký musíte mít příjem, abyste získali hypotéku?

Plánujete hypotéku? Podmínky získání se zpřísnili. Kolik dnes musíte vydělávat, abyste na ni dosáhli? Podívejte se s námi na to, co vše je nutné splňovat.

Podmínky pro získání hypotéky se v minulém roce výrazně zpřísnily. Možná jste vždy plánovali, že si budete chtít pořídit vlastní bydlení, a najednou se bojíte, že snad na hypotéku ani nedosáhnete a sen o vlastním bytě či domě se rozplyne. Jak vysoký musíte mít příjem, abyste na hypotéku dosáhli?

Snaha snížit počet dlužníků

Česká národní banka zpřísnila podmínky pro získání hypotéky právě z toho důvodu, aby snížila počet těch, kteří sice hypotéku dostanou, ale z dlouhodobého hlediska nejsou schopni splácet. Pro banky je klíčovým ukazatelem výše vaše čistého měsíčního příjmu. Především od toho se odvíjí, zda hypotéku dostanete nebo nikoliv. Zjistit, zda je váš příjem dostačující můžete jednoduše díky hypotéka kalkulačka. Ta vám během několika minut ukáže, kde se vaše šance pohybují.

Nová omezení ČNB

ČNB stanovila přísná omezení, kterými se banky při posuzování žadatele musí řídit. Jsou jimi především:

  • dluh žadatele by neměl překročit devítinásobek jeho ročního příjmu
  • na splátku úvěru by neměl vynaložit více než 45 % svého čistého měsíčního příjmu
  • pokud je váš měsíční čistý příjem 25 000 korun, banka by vám neměla půjčit více než 2 700 000 a měsíční splátka by neměla převýšit 11 250 Kč.

Díky hypotečním kalkulačkám je výpočet hypotéky opravdu snadný, takže dříve, než se vydáte do banky, můžete si udělat snadný přehled v pohodlí domova. Pokud se vám výsledek nebude zdát příliš pozitivní, stále nemusíte věšet hlavu. Určitě se na trhu najdou i instituce, které vám půjčí, i když nespadáte do „ideálních kategorií“. Zde je však nutné být mimořádně obezřetný, protože existuje reálné riziko, že takové instituce vám nabídnou velmi nevýhodné podmínky a vy jste navíc také ve skutečném riziku, že nebudete zvládat splácet.

Příjem není vše

Kromě výše příjmu ovlivňují vaše šance na získání hypotéky samozřejmě i jiné okolnosti. Nejvýznamněji se zde projeví vaše rodinná situace – žijete sám, s partnerem, nebo jste v manželství? Máte děti, pečujete o nemocného člověka apod.? To vše jsou věci, které bere banka v potaz, a právě i ty vám mohou ubrat šance hypotéku získat. Zejména rodiny, kde pracuje pouze jeden z partnerů mají pozici opravdu komplikovanou. V takovém případě se již očekává opravdu vysoký příjem pracujícího partnera a zároveň i to, že nemá jiný úvěr. Na internetu najdete celou řadu srovnání hypoték, kde je podrobněji rozepsáno, co která instituce nabízí a jaké jsou její podmínky.

Podnikatelé mohou mít problémy

Posuzování výše příjmu je nevýhodné zejména pro podnikatele, jejichž čistý zisk z daňového přiznání často neodráží reálné příjmy, ale banka se řídí dle toho, co je na papíře. Pro tyto lidi může být získání skutečně nedosažitelným cílem a vlastní bydlení budou muset financovat jinak. V úvahu připadá například úvěr ke stavebnímu spoření nebo výpomoc od rodiny.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *