Proč zdražují brambory? Faktorů je hned několik

brambory

Mráz si i protentokrát vybral svoji krutou daň. Škody na úrodě, která v začátku jara zmrzla, se nejspíš podepíšou i na cenách brambor. Na vyšší cenu brambor si tak budeme muset pomalu zvyknout.

Cena míří vzhůru

Raketově vzrostla cena za brambory, oproti loňskému roku až o polovinu. Zatímco v loňském roce stál kilogram brambor 16,55 koruny, během letošního února to bylo již 24,51 korun. Jedná se o standardní cenu, pokud se zaměříme na tu akční, k žádné výrazné změně naštěstí nedošlo.

brambory

Foto: Pixabay

Kořeny růstu ceny lze vysledovat již do období covidové pandemie. V té době totiž došlo k uzavření velkých stravovacích zařízení typu školních jídelen, podnikových kantýn apod. To vedlo k významnému poklesu poptávky. V důsledku toho potom pěstitelé osázeli preventivně menší plochy. Je také třeba si uvědomit, že poslední dva roky bylo nadprůměrné sucho, což produkci ještě více omezilo. Z tohoto pohledu je situace kritická především ve Středomoří, ale platí to i pro Česko a další Evropské země jako je Německo, Francie, či Nizozemsko. V současné době však roste po bramborách poptávka. Platí to pro celý Evropský trh, nejen pro Česko.

Milujeme hranolky

Zajímavostí je, že i když poptávka po bramborách obecně roste, po základním produktu v podobě brambor ve slupce je poptávka spíše klesající. Zájem o brambory je motivován především poptávkou po hranolkách a dalších bramborových produktech. Právě díky tomu je třeba do Česka brambory dovážet což nadále ceny zvyšuje. V nejbližší době bude cena brambor spíše stagnovat, nebo velmi mírně klesne. Z dlouhodobějšího hlediska ale není vyloučena možnost ještě dalšího nárůstu ceny.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/brambory-cena-pokles-hranolky-cesko.A240513_152800_ekonomika_klak

http://www.agris.cz/zemedelstvi/svaz-brambory-ktere-letos-vyrazne-zdrazuji-v-nejblizsi-dobe-nezlevni?id_a=227265

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.