Proč nemovitosti nezlevní? Z pěti důvodů

Nemovitosti

Pro koupi nemovitosti není dnes zrovna ta nejlepší doba, ceny jsou rekordně vysoko a okruh lidí, kteří mohou uvažovat o koupi vlastní nemovitosti se povážlivě zmenšuje. Pokud ale čekáte, že se situace již brzy změní a ceny zamíří opačným směrem, pravděpodobně čekáte marně. Důvodů, proč ceny nemovitostí pravděpodobně zůstanou tam, kde jsou, je vícero. Romana Weiser, ředitel developmentu a staveb holdingu BIDLI, jich vyjmenoval pět.

Vysoké ceny pětkrát jinak

Důvody, proč nelze počítat s poklesem cen nemovitostí, lze rozdělit na ty dlouhodobé a ta aktuální. K těm prvním nepochybně patří notoricky známá potíž s nesmírně dlouhou dobou vyřizování stavebního povolení. Důsledek je nevyhnutelný, staví se méně bytů, než kolik by trh potřeboval.

Další čtyři důvody lze potom zařadit do skupiny těch, které jsou ovlivněny aktuálním děním. I jeho důsledky ale mohou přetrvat hodně dlouho. Předně je to ekonomická situace způsobená covidovou pandemií. Zvyšující se inflace nutila lidi ukládat peníze do relativně bezpečných nástrojů, např. nemovitostí. To znamenalo silnou poptávku, který vždy vede k růstu cen.

stavbaFoto: Pixabay

Dále zde máme zvyšující se ceny stavebních materiálů, což je spojené s narušenými dodavatelskými řetězci. Výsledkem je opět zvyšující se tlak na ceny nemovitostí. Trochu méně intuitivně, přesto ale spolehlivě, působí zhoršující se dostupnost hypotečních úvěrů. To sice teoreticky snižuje počet zájemců o nové byty, lze to ale vnímat i z jiného úhlu pohledu. Méně hypoték znamená větší poptávku po nájmech a jejich zvyšující se ceny. A to zase znamená více bytů zakoupených za účelem poskytování pronájmu. A tak se zhoršující se dostupnost hypoték vrátí jako bumerang, a i ona bude vytvářet tlak na zvyšování cen bytů.

To vše ještě násobí válka na Ukrajině. Ruská agrese dala do pohybu miliony uprchlíků, ještě více narušila již tak poškozené dodavatelské řetězce a vnesla na finanční trhy a do globální ekonomiky další prvek nejistoty.

Co bude dál?

Na základě zkušeností z minulých krizí i kvalifikovaných odhadů dalšího vývoje v jednotlivých oblastech lze predikovat, že cena nemovitostí zůstane vysoká i nadále. Růst cen sice pravděpodobně zpomalí, po čase bude možná stagnovat, k jeho poklesu ale s největší pravděpodobností nedojde. Závěr tedy není nikterak optimistický, přesto se zdá být nevyhnutelný. Na vysoké ceny bytů a domů si budeme muset zkrátka zvyknout.

Zdroje informací: https://www.crestcom.cz/cz/tiskova-zprava/?id=3681

https://www.bidli.cz/blog/nemovitosti/5-hlavnich-duvodu-proc-nemovitosti-nezlevni/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.