Pandemická pohotovost končí, je (prozatím) po všem

koncert

Je to už více než dva roky, co nás začala svírat pandemie nového koronaviru. Od té doby jsme stále žili s restriktivními opatřeními, tu většími, tu menšími. Od tvrdých lockdownů a zákazů přejíždění hranic okresů po povinné nošení roušek a plošné preventivní testování. S dnešním dnem se ale prakticky zbavujeme posledních zbytků restrikcí. Je čas na oslavu?

Konec pohotovosti  

Pandemickou svobodu a konec rouškám vyhlásila vláda od dnešního dne, tedy od čtvrtka 5. května. Povinnost nošení roušek stále platila ve všech zdravotnických a sociálních zařízeních, i tam ale v důsledku padajícího počtu covid pozitivních pacientů skončí. Padá tak prakticky poslední přetrvávající omezení. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek tak mohl s radostí oznámit, že již nebude nutné dodržovat jakákoliv opatření.

covid

Foto: Pixabay

Roušky mají stále smysl

Ministr však podotkl, že roušky mají v některých situacích stále svoje opodstatnění, a je dobré mít to stále na paměti. I on a ostatní poslanci byli ale jednoznačně pro definitivní zrušení všech pandemických opatření.

Nejde ale jen o roušky, plošně bylo zrušeno i hrazení PCR testů, které byly doposud zdarma. Výjimku budou tvořit pouze testy pro lidi, kteří si je vyžádají u svého lékaře z důvodu zhoršeného zdravotního stavu.

Očkování zůstává prioritou

Pozice ministerstva i odborníků je zřejmá: jedinou skutečnou ochranou před „znovurozjetím“ epidemie covidu s velkým množstvím hospitalizací je očkování. Ministr Válek proto znovu vybídl lidi, aby se nechali očkovat. Vir zde stále je, a proto je na místě i opatrnost, tak zněly slova, kterým přikyvují i odborníci. Každý ví, jak nelehký průběh tato nemoc může mít právě bez očkování a jak jsou její následky.

Podzim je proto třeba vyhlížet s jistou opatrností, nyní si ale užijme pocity, které jsme dva roky nezažili.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/rousky-i-testy-zdarma-konci-poslanci-schvalili-konec-pandemicke-pohotovosti-40395943

 https://www.novinky.cz/domaci/clanek/rousky-i-testy-zdarma-konci-poslanci-schvalili-konec-pandemicke-pohotovosti-40395943

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.