Jan Michna: Pronájem textilií šetří firmám čas i peníze a snižuje uhlíkovou stopu 

Jan Michna

Společnost Lindström se specializuje na pronájem pracovních oděvů a textilií. V čem spatřuje největší výhody těchto služeb Jan Michna, který ve společnosti pracuje na pozici Key Account Managera pro automobilový průmysl a má na starost péči o strategické zákazníky?

Hezký den, Honzo. Představte nám prosím společnost Lindström Czech Republic. Jaké služby poskytuje?

Společnost Lindström se řadí mezi přední evropské textilní servisní společnosti. Pochlubit se může opravdu bohatou historií, s textilním průmyslem má totiž zkušenosti už déle než 170 let. Co se týče poskytovaných služeb, ve všech zemích, kde působí, což je kromě ČR dalších 23 zemí, nabízí pronájem pracovního oblečení pro různá odvětví. Dále pronajímá a udržuje čisticí a ergonomické rohože a pronajímá i další textilie.

O co se ve společnosti staráte vy?

Ve společnosti působím jako Key Account Manager pro segment automotive. Má práce spočívá především v péči o strategické zákazníky napříč celou ČR. Abych byl konkrétnější, mým úkolem je nastavování a řízení procesů u zákazníků a také rozvoj zákazníka a jeho využívání služeb, které naše společnost nabízí. Jednoduše je mým cílem to, aby byli zákazníci s našimi službami spokojeni a aby služby skvěle fungovaly.  

Jaké jsou hlavní výhody pronájmu textilu pro zákazníka?

Výhod pronájmu textilií je hned několik. Firmy, které ho využívají, tímto způsobem šetří životní prostředí a zapojují se do cirkulární ekonomiky. Získají navíc jistotu, že zaměstnanci budou mít vždy po ruce čisté a udržované pracovní oděvy, které splňují požadavky bezpečnostních norem. Výhodou je také skutečnost, že toto řešení nevyžaduje vstupní investici do skladových zásob a šetří čas i peníze.

Projevuje se viditelná úspora i optimalizace cash-flow vašeho zákazníka, pokud si oblečení a další produkty pronajme?

Určitě ano, to, k jak velkému snížení finančních nákladů dojde, se však vždy odvíjí od specifik dané firmy. Nedávno jsem pro jednoho z našich zákazníků porovnával, zda se naše služba pronájmu pracovních oděvů vyplatí v porovnání s nákupem pracovních oděvů a využíváním prádelny. Poté, co jsem vzal v potaz veškeré důležité faktory, vyšlo mi, že naše služby vycházejí o 20 % levněji.

Výhodou je samozřejmě i efektivnost nákladů, s pronájmem pracovních oděvů se nevážou finanční prostředky firmy na skladu. Kromě úspory nákladů bychom neměli zapomínat ani na úsporu času, kdy firmy nemusí řešit nákup nových oděvů nebo jejich údržbu, o vše se totiž postaráme my.

Existují nějaké hygienické a bezpečnostní normy, které musí oděvy v automobilovém průmyslu splňovat?

V automobilovém průmyslu nejsou na pracovní oděvy kladeny žádné speciální požadavky. Nicméně je samozřejmě důležité, aby byli zaměstnanci chráněni v souladu s požadavky bezpečnosti práce a aby se v pracovním oblečení cítili komfortně. Naše společnost navíc nabízí možnost výběru pracovních oděvů ve firemních barvách nebo s logem společnosti, aby oděvy firmu reprezentovaly. Na speciálních pracovištích, ke kterým patří například lakovna či svařovna, je nutné nošení speciálních oděvů podle standardních norem.

Kromě pracovních oděvů pronajímáte i průmyslové utěrky. V čem jsou tyto vaše textilní utěrky lepší než vyřazený textil, který se v autoservisech často používá?

Klíčovou výhodou je bezesporu to, že jsou naše průmyslové utěrky na rozdíl od řady jiných textilií savé, měkké a nepouštějí vlákna. Velmi snadno se tak s nimi odstraňují oleje a mastné skvrny. Zákazníci vnímají také pozitivně, že pravidelně použité utěrky odvážíme a doplňujeme místo nich čisté. Naše distribuční a sběrné boxy zajišťují, že jsou průmyslové utěrky vždycky po ruce.

Vysvětlete prosím čtenářům pojmy udržitelnost a cirkulární ekonomika.

Tyto pojmy moc rád přiblížím, stojí na nich totiž základy společnosti Lindström. Udržitelnost je možné definovat jako aktivity, které umožňují existenci společnosti v dlouhodobém měřítku, tedy berou v potaz aktuální i budoucí výzvy, ke kterým patří například ochrana životního prostředí.

Udržitelnost jde ruku v ruce s cirkulární ekonomikou, jejímž cílem je minimalizovat odpad, a pokud už nějaký vznikne, tak ho přeměnit ve zdroj. Na základním principu cirkulární ekonomiky je postavený i náš pronájem pracovních oděvů. Pokud už pracovní oděv neplní svoji funkci nebo je poškozený, vyrobíme z něj nový výrobek.

Firma Lindström si zakládá na udržitelnosti svých služeb a ekologických postupech údržby textilu. Jak je tento aspekt vašimi klienty vnímán?

Osobně vnímám, že se jedná o téma, které je ve společnosti hodně diskutované. Mezi mými zákazníky v oblasti automobilového průmyslu se však zatím neřeší tak moc, jako v jiných odvětvích. To však neznamená, že nemáme zákazníky v segmentu automotive, kterým záleží na tom, jaký dopad naše služby na životní prostředí mají. Někteří zákazníci kladně hodnotí, že pracovní oděvy využíváme i po skončení jejich životnosti a myslíme ekologicky.

Co považujete za hlavní důvod spokojenosti se servisními službami u zákazníků Lindström?

Zákazníci oceňují, že při pronájmu pracovního oblečení zohledňujeme jejich potřeby a zároveň stavíme na tom, abychom vždy potřeby zákazníků řešili co nejkvalitněji a nejefektivněji. Děláme také vše proto, abychom předešli případným problémům, zákazníky pravidelně informujeme a transparentně s nimi komunikujeme. Pokud přeci jen k nějakému problému dojde, stačí, aby nám zákazník zavolal, a my začneme neprodleně problém řešit přímo u zákazníka ve firmě.

Děkujeme za rozhovor!

Zdroje info: Autentický rozhovor, https://lindstromgroup.com/cz/

Jan Michna: Náhledové foto se svolením Jana Michny

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.