Proč by byla přenositelnost čísla bankovního účtu smysluplná věc

01_banking

Není tomu tak dávno, co předčíslí volajícího telefonního čísla s jistotou definovalo i operátora, který toto číslo provozuje. Přenositelnost telefonního čísla zněla jako potenciálně užitečná věc, ale nejen operátoři tvrdily, jak moc by to bylo drahé, obtížně realizovatelné a pro většinu lidí stejně nevyužitelné. Doba ale pokročila a možnost převedení svého telefonního čísla od jednoho operátora k druhému bereme jako samozřejmost, navíc takovou, která posílila pozici zákazníka při vyjednávání s operátorem. Podobnou situaci jako před několika lety s operátory nyní zažíváme s bankami. Možnost zavedení přenositelnosti telefonního čísla se zmiňuje čím dál tím častěji. Ale proč vlastně?

Užitek pro lidi i firmy

Přenositelnost čísla bankovního účtu jistě nezaujme každého, pro někoho, kdo jej využívá jen pro příjem mzdy a platbu několika málo stálých plateb, nebude tato možnost představovat žádnou zásadní výhodu. Mnozí jiní to ale jistě uvítají.

Budou to především lidé a firmy, kteří přijímají vícero plateb od mnoha různých plátců. Mnohé z těchto plateb mají plátci nastavené jako pravidelné a v případě, že se s nimi nebude možné spojit, platby najednou přestanou chodit. Může jít o platby za nájemné, dlouhodobé odškodnění, splátky půjček…

To pořád ale není vše, v případě změny účtu hrozí riziko, že platby z ukončených smluv v podobě různých doplatků apod. nedorazí ke svému adresátovi. Stejně tak se jich nedočkají ani dědici někoho, kdo v době okolo změny účtu zemřel.

V neposlední řadě se problém týká přeplatků za energie apod. Jistě si lze říci, že to vše lze řešit včasnou komunikací a oznámením změny účtu zainteresovaným stranám. Ne vždy je to ale takto jednoduché. Pomineme-li možnost, že komunikace z druhé strany vázne, v případě, že se jedná třeba o desítky nebo stovky plátců to bude velmi obtížný úkol.

02_banking

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Web, vizitky, nabídky…

Změna účtu pro mnohé lidi znamená také nutnost zpracovat nové propagační a informační materiály, webové prezentace, vizitky…

Důvodů, proč chtít přenositelnost čísla bankovního účtu je celá řada. Částečně sice přechod k jiné bace řeší tzv. „mobilita“, ten největší problém – příchozí platby – ale nikoliv. A právě proto by bylo výhodné, aby tuto možnost klienti českých bank měli.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.